| Yrynella a întrebat:

sunt absolventa, anul acesta termin liceul si m-ar interesa meseria de stewardesa. Cine stie ceva informatii, (orice) legat de aceasta profesie sa-mi scrie. Ofer funda, pantru mai multe detalii veridice.

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Cursurile se fac numai in Bucuresti, si costa 3000-3500 de euro sau ceva de genul asta si dureaza cel putin 6 luni. Daca vei absolvi cursurile, vei face practica in simulator la Istanbul(in Romania nu exista simulator).
Pentru meseria asta trebuie sa ai aspect placut, sa stii minimum 2 limbi straine(engleza musai), sa nu ai probleme medicale importante, sa suporti altitudinile mari si sa fii constienta de gradul de pericol al meseriei tale.
Cauta informatii despre scoala de aviatie de la Bucuresti si cursurile de care iti ziceam(eu am vazut un anunt pe o cladire din apropierea aeroportului Baneasa despre treaba asta). Si mie mi-ar placea mult sa devin insotitoare de zbor, dar zic pas pana termin facultatea si dupa aceea mai vad eu big grin
Mult succes!

1 răspuns:
| ĦαvɘƑȕη a răspuns:

Ai putea sa te duci la un aeroport din apropiere si sa intrebi acolo, sau cauta pe 'net un aeroport de are sa aiba nevoie acolo de tine...dar cv-ul pe care i-l vei da respectivei/respectivului sef(a) trebuie sa fie complex. Adica asa: http://www.grafton.ro/cum-se-scrie-cv.html
http://office.microsoft.com/......44925.aspx