| Xentra a întrebat:

Salutare tuturor! Am o problema de 3-4 zile cu placa video! Cu o seara inainte venisem acasa si vroiam sa intru pe calculator. Cand colo era stins, si am intrebat-o pe mama are ceva? A zis ca s-a inchis deodata.Stau eu ma mai gandesc. il aprind si aud de la SPEAKER 3 bipuri la inceput urmate de inca 6! Ma gandeam ce poate fi. ma uit bine in calculator si era desprins 1 mufa din placa "credeam ca aia era problema " pornise normal. M-am jucat "dupa l-am inchis si m-am culcat". A 2 a zi cand vin de la scoala la fel iar 3 bipuri urmate de alte 6 " si monitoru nu se mai aprinde acum" fac acelasi lucru aranjez mufa, pornesc, dar acum degeaba. tot la fel 3 bipuri urmate de alte 6 si monitoru sta in stend by "dar de fapt calculatoru merge intra in windows tot dar fara imagine" am scos placa si am pus monitoru pe placa incorporata si merge dar fara grafica 3d si altele. Am facut proba la placa video pe alte 2 pc si la fel. am curatato complet si nu stiu ce sa mai fac. Daca a'ti mai intalnit problema aceasta si a'ti pututo rezolva spuneti-mi si mie va rog! Placa nVidia gforce 1 gb DDR2!

Răspuns Câştigător
| BDoruAndrei a răspuns:

Asta e problemă de rami! Așa am pătit și eu! Va trebui să desfaci unitatea și să umbli pe la rami! Dacă nu se intamplă nimic mai verifică placa video! Scoate-o și bag-o la loc! Nu uita de fundă!

| Xentra explică (pentru BDoruAndrei):

Asa am facut! Am schimbat rami si in 2 de 512 si in altu de 1 gb si face la fel! Pana acum am avut problema ca ventilatoru de pe placa video nu s-a invartit deloc si e curata. poate nu primeste ea curent?

| BDoruAndrei a răspuns (pentru Xentra):

Am pătit și eu la fel și cu placa video cu ventilatorul! Dar după ce am lăsat unitatea ceva timp închisă, și am tot umblat la rami și-a revenit! Fii atent să nu se fi ars placa video că e problemă mare!

| Xentra explică (pentru BDoruAndrei):

Florine am verificat... placa functioneaza "adica se incalzeste" eu mai am si problema la ventilatoru de pe placa de baza ca nu face priza tot timpul si nu porneste mereu trebuie imbrancit oleaca ca sa porneasca. culmea ca nu e arsa ca se incarcalzestesi totusi are aceasta problema.

| BDoruAndrei a răspuns (pentru Xentra):

Incearcă să o scoți și să arunci o privire la ea! Mă refer să o cureți! E esențial! Apoi verifică din nou să vezi dacă pornește!

| BDoruAndrei a răspuns (pentru BDoruAndrei):

Scuze că am zis să o cureți! Nu am citit prea bine sus! Pune un ram de 1 GB și unu de 512! Așa cum face?

| BDoruAndrei a răspuns (pentru Xentra):

Fii atent că e posobil să fie și mufa/cablul de monitor-placă stricat!

| Xentra explică (pentru BDoruAndrei):

Probabil ca e mufa de la placa ca mufa monitorului e buna! Mai fac teste sa fiu sigur daca e stricata stiu ce sa fachappy!

8 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Placa video se incalzeste cat de putin? adica, chiar asa cu calculatorul pornit si cu ecranul stins? lasa 5 min. calc pornit si pune mana pe placa video. daca e rece, e clar. e arsa. am patit si eu a decedat dupa o saptamana. noroc ca era in garantie!