| nashu40 a întrebat:

Salve all!
Am o intrebare pentru cunoscatori. Am un program care e compatibil doar cu windows pe 64 de biti, iar la instalare m-a anuntat ca sistemul meu e de 32 de biti. La ce se refera? E vorba de bitii de la display, adica desktop/proprietati/setari/calitatea culorilor? Sau se refera la altceva?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Nu are legătură cu display-ul. Sunt două versiuni de Windows: 32bit și 64bit. Principala diferență e că cel de 32 recunoaște maxim 4 GB RAM în timp ce celălalt recunoaște oricâți ai avea.
Cu părere de rău te anunț ca nu e vreo soluție rapidă de a rezolva problema pe care o ai. Pur și simplu versiunea ta de Windows nu este compatibilă cu acel soft. Ori trebuie să schimbi Windows-ul cu unul pe 64, ori să găsești acel soft pentru versiunea de 32. Nu cred ca n-ai găsi. Majoritatea producătorilor scot pentru ambele variante.
Dacă nu ai mai mult de 4 GB RAM nu recomand versiunea 64 pentru că o să îți meargă PC-ul mai greu. Instaleaz-o doar dacă îți trebuie programul ăla neapărat și nu-l găsești pentru 32 bit. O zi bună.

2 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Se refera la arhitectura procesorului.

| anonymus_6719 a răspuns:

Exista 2 siteme de operare windows pe 32 biti si pe 64 de biti ...deci nu se refera la rezolutie sau numarul de culori. in principiu adaca nu gasesti versiune pentru 32 de biti la prg respectiv singura solutie e sa instalezi windows pe 64 de biti