| Kornuletz540 a întrebat:

Se găsesc la magazine sau în piețe aparate sau dispozitive la care îți poți încărca laptopul și/sau telefonul, fără să conectezi încărcătorul la prizele locuinței, ca să mai poți reduce consumul de curent?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Dispozitive de incarcare comune pentru telefon si laptop nu prea gasesti. Telefonul se incarca cu 5-6V iar laptop-ul la cca. 18V.
Consumul in gol a incarcatorului telefonului (dar si a laptop-ului) este mic, le poti lasa chiar permanent in priza (in cca. 100 ore /4 zile consuma 1kWh, adica cca 0.8 lei).

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing aia da, sa fii sigur, consumul mare la locuinta ta de acolo vine, de la un prapadit de telefon si laptop laughing Daca stingi totu in casa si lasi doara laptyopul si telefonul la incarcat, contorul nici nu se clinteste din loc laughing

Cu banii ce ai cumpara dispozitive ce cauti tu, nu cred ca consuma telefonul ala toata viata lui curent de banii aia.

Sint dispozitive ce cauti tu, dar alea costa f mult, is de astea solare, ca un evantai, iti incarca telefoane, laptopuri fara probleme.
Dar cum zic alea is folosite unde nu ai electricitate, in rest nu merita.

| ReddY25 a răspuns:

E probabil

| blackann a răspuns:

Nu. rolling on the floor

| Kornuletz540 explică (pentru blackann):

Argumentează

| blackann a răspuns (pentru Kornuletz540):

Ce sa argumentez?! Nu se gasesc!

| Vântulalb a răspuns:

Tu te gandesti la un fel de baterie?
Bateria aia gata incarcata te costa mai mult decat consumul ca sa incarci toate dispozitivele. Si odata descarcata, ce faci? O incarci tot la priza locuintei sau cumperi alta noua?

| UserRo10 a răspuns:

Un telefon normal la incarcat normal nu o sa ia niciodata mai mult de 15w maxim. Un laptop de office normal consuma in taskuri 100-120w. Nu de aici poti face economie sesizabila.
Nu recomand incarcarea deviceurilor cu alte cabluri si adaptoare decat cele venite odata cu dispozitivul