| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

Se poate sa iau placa de retea dintr o unitate sa o pun in alta?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, da. Daca are locas identic (de exemplu PCI) in al doilea calculator, atunci nu este impediment.
Este indicat insa oprirea placii de retea on-board a celui de al doilea calculator, pentru a nu se crea conflicte (confuzii) in functionare si folosire.

De obicei, sistemul de operare (Windows, Linux) recunoaste si configureaza automat noua placa, astfel nu trebuie sa ai grija nici de drivere.

3 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Daca placa de retea este aftermarket, da. Daca este integrata in placa de baza nu. Dar de ce ai face asta? Orice placa de baza 2010+ are placa de retea integrata...

| octav005 a răspuns:

Daca este o placa de retea externa si se potriveste cu interfata ce o ai la PC. SIGUR CA va merge.

dar eu stiu la placile de baza au placi de retea integrate. poti incerca cu placa de retea, cea din placa de baza.

Răspuns utilizator avertizat