| nauca a întrebat:

Se pricepe cineva la "descifrarea" unei facturi la Enel? Stau in chirie de 3 luni si pana acum am platit 2 facturi a cate 12 - 13 RON fiecare. Mi se parea suspect de putin, iar acum tocmai mi-am verificat cutia postala, ca sa descopar o factura in valoare de aproape 858 RON, in conditiile in care s-a facut o regularizare pentru perioada Iunie 2008 (!) - septembrie 2009.
La detaliere scrie ca suma de 844 RON se factureaza pentru iulie 2008 - septembrie 2009.
Intrebarea de baza e de ce naiba am atata de platit si cum aflu cat am de platit eu (in calitate de consumator de curent) si cat are de platit proprietarul apartamentului?
Mai exact: 1) cum aflu ce suma corespunde lunilor in care am stat eu aici?
2) care e intervalul pentru care se face, in mod normal, regularizarea? fiindca eu stiam ca se face cam odata la 3-4 luni, in niciun caz 15 luni. (06.2008 - 09.2009).
Daca ma poate ajuta cineva, raman datoare.

6 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Atunci cand te-ai mutat in chirie nu ti-ai notat indexul existent la apa, gaz, electricitate?
Daca ti-ai notat, atunci poti verifica foarte usor cata electricitate ai tu de platit.
Pe viitor, pentru a evita neplacerile regularizarii, comunica indexul o data la doua luni, la Telcitire - 0800 07 08 09.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Mai exact:
1) din indexul existent acum il scazi pe cel care era la data la care te-ai mutat (ca tu nu l-ai notat, nu suntem noi vinovati)
2) regularizarea se face ori de cate ori se constata ca electricitatea consumata e mai mare decat cea inscrisa pe facturi (sic!)
P. S. Vad ca nu ai ramas "datoare".

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Are dreptate Miruna, tu nu ai fost acasa cand au venit ei sa citeasca indexul(nici proprietarul nu a fost in perioada in care tu nu ai stat acolo in chirie)si cei de la Enel au considerat ca nu sta nimeni acolo si au bagat Pauzal(nu stiu exact termenii...). Problema ta se rezolva impreuna cu proprietarul, vorbeste cu el si hotarati cum achitati factura...

daniela
| daniela a răspuns:

E foarte simplu. Probabil ca persoana care are apartamentul are un contract social (maxim 50 kW pe luna si tot ceea ce depaseste se plateste in plus cu un suprapret) sau a declarat ca, consumul real este de maxim 50 kW atunci la regularizare ai platit restul. Dar daca nu ai notat indexul pe care-l aveai atunci cand te-ai mutat nu vei stii niciodata cat ai consumat tu real

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va muiesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei de la enel fura ca in codru