| Iepure6968 a întrebat:

Senzor de lumina, avantaje si dezavantaje.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Senzorul de lumina este bun doar daca stii ca nu stai mai mult de 5 minute in incaperea aceea.
Avantaje: nu mai ai grija intrerupatorului (hands free).
Dezavantaje: senzorul este consumator de curent chiar si cand becul nu functioneaza.
Avantaje si dezavantaje: durata de viata a unui bec este data de numarul de aprinderi ale becului. Faptul ca se stinge repede poate fi un avantaj sau un dezavantaj. Nu oriunde se poate pune un senzor de lumina; se poate aprinde si cand nu ai nevoie sa il aprinzi.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Economie de curent. dezavantaje nu vad decat daca nu are sistem de reglare si este pus intr-un loc prea intunecat sau daca bate o lumina din alta sursa, pe el.

| sierra1 a răspuns:

La ce-l utilizezi?

| dinaprilie a răspuns:

Atentie la becul pe care il montezi. Se poate sa se arda mai repede ( durata de viata mai scurta ).

| Anyo1988 a răspuns:

Avantaje cred ca sunt mai multe decat dezavantaje.
Avantaj- 1 in cazul luminei slabe a zonei, Senzorul va detecta miscarea si nivelul de lumina, si va aprinde lumina fara sa mai ai nevoie de intrerupator, sau fara sa ajungi la intreruparot
2 senzorii de lumina in general au sistem de reglas al intensitatii luminei, timp de luminare ( cat timp va sta aprins becul )
3 daca cine ti-l monteaza stie ce face si daca doresti poti pune un intrerupator inaintea senzorului pentru a-l oprii atunci cand nu il mai folosesti, eu am facut asta la mine acasa si este super ok il folosesc doar noaptea
Dezavantaje - 1 vei consuma putin mai mult curent decat inainte, pentru ca, atata timp cant el va sta aprins automat va consuma unpic de curant ...nu foarte mult de obicei sunt economice insa nu va fi ca si cum nu il ai deloc