| nashu40 a întrebat:

Servus!
Un prieten se confrunta cu o mica problema la calculator. Nu se pastreaza data. I-am schimbat bateria de la bios si e la fel. A banuit ca are antivirusul vreo infuenta si l-a schimbat,dar nu a ajutat nici asta.
Ce ar putea fi? Vreo setare undeva,trebuie bifat ceva ca sa se salveze modificarile? Sau poate fi ceva de la placa de baza?
Mentionez ca prietenul nu schimba data din bios ci direct de pe desktop si apoi da salvare. De asemenea, stiu ca are ceva bad-uri pe hard si de ceva vreme ii apare un mesaj ceva de genul "bad cmos".
Ce se poate face?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă schimbarea bateriei de la BIOS nu a remediat problema, e posibil ca integratul RTC să se fi stricat. Și nu prea are ce face, decât să schimbe placa de bază.
Ar mai fi o posibilitate = să fie setat s.o. să actualizeze permanent data și ora de pe un server ntp din internet, având însă setat greșit fusul orar. Dar asta nu explică mesajele de „bad CMOS" de care spui. Aia arată clar o incongruență în salvările BIOS-ului.

1 răspuns:
| gelu1970 a răspuns:

E o eroare ce se corecteaza din bios.