| ValentinHategan a întrebat:

Stie cineva daca cei de la google ar putea sa inchida orice website cum ar fi Amazon.com care se gaseste pe google, gen Amazon poate fi inchis oricand de cei de la google(Prin cei de la google ma refer la Larry Page si Sergey Brin)? Adica practic daca Larry Page si Sergey Brin inchide tot ce apartine de la google ce se va intampla cu toate aplicatiile, cu toate site-urile si in special cu Amazon/Facebook etc?

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Amazon nu are nevoie de Facebook
amazon nu are nevoie de google
google nu are nevoie de amazon

sunt lucruri compelt diferite nu sunt legate intre ele de cat la nivel de publicitate

daca ia foc amazon nu arde si google

sau invers

sunt servere obiecte diferite

eu sunt internetul
inca din 1992 eu faceam retele intre calculatoare cand altii nu stiua ce sunt alea

eu in 1995 aveam linie telefonica inchiriata direct in frata prin care faceam retea SERIALA rs232
apoi a aparut internetul

dar inaitne de internet oamenii aveau legaturi intre serverele lor prin seriala pe 50 caractere pe secunda rata de transfer
si se trasferau chiar si in 1982 jocuri prin intermediul telefonului

pentru calculatoare ICE FELIX
de exemplu CIP, ELECTRONICA, HC2000, HC 91+, HC 85,
toate aceste calcualatoare care se bazeaza pe zx spectrum ca si sistem de operare
comunicau intre ele inainte sa fi inventat americanii internetul
avam chiar noi in Romania la institutul national de carcetare si dezvoltare in informatica
linii telefonice prin care cu ajutorul calculatoarelor HC-uri se regulariza prin ecluze cursul apelor râurilor cele mai improtate din România
automat si asitatat de calculator
conform unui soft facut de catre Domnul Virgil

pe scurt sa iti raspund la intrebarea ta

daca eu am un server se se numeste google
server-ul tau din camera ta se stinge daca eu il sting pe al meu?
nu se stinge

daca nu ese stinge tu vei ramane pe internet

internetul nu inseamna deloc google
daca nu ar exista google asta inseamna ca nu ar mai exista nici un site de pe planteta
ce ce ai nevoie de google ca sa intri pe redtube sau pe vodafone.ro
sau pe orange.ro

dispare orange.ro daca dispare google

sau dispare google daca dispare orage.ro

nu are nici o legatura unul cu altul

sa ca te rog sa mai gandesti inainte sa gandesti

DACA DISPARE GOOGLE VII AICI PE TPU.RO SI MA GASESTI AICI
SI ITI FABRIC EU PERSONAL ALT GOOGLE

iti garantez ca voi face un motor de cautare in maxim 24 ore va fi gata

| Mirel4412 a răspuns (pentru zilog):

Mai relaxeaza te frate, ai scris acelasi lucru de 1000 de ori

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Google nu are nicio autoritate sa inchida site uri. Maxim pot sa nu le mai indexeze si atat.

| hacktek a răspuns:

Eu nu pricep de ce aţi ajuns să vedeţi tot prin ochelarii Google?
Scrii frumos în bara de adrese exact aşa:
www.amazon.com
pentru că aceasta e adresa/numele serverului Amazon.
Pentru aceasta nu ai nevoie de Google, ai nevoie doar de propriile-ţi degeţele.

| zilog a răspuns (pentru hacktek):

Oamenii au ajuns la un asemnea grad de spălare pe creiere în cât cei ce mai gândesc puțin sunt declarați teroriști
iar ceilalti care nu cândesc își cumpără vaccine pe banii lor

| hacktek a răspuns (pentru zilog):

Să vezi belea ce o să fie când cei ce "învaţă carte" în şcolile online ale doamnei Anisie vor fi vărsaţi "în producţie"...
Cu cât sunt mai spălaţi pe creier (mai prostălăi) cu atât mai uşor pot fi manipulaţi.
Din păcate chestiunea e valabilă în toată lumea occidentală.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Si pentru restul de 1417392 cautari pe net ce faci?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu caut nimic, mă duc la sigur unde am de mers. Folosesc link-uri, redirectări, recomandări de la cunoscuţi, de pe forumuri, sau din diverse surse pe care le consider sigure.
Dacă am neapărat nevoie de a căuta cu un motor de căutare, folosesc
__... http://duckduckgo.com...__

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Ha ha, hipster antiglobalizare?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

U've got me! laughing

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

In lumea moderna lumea isi castiga paine din cautarile de pe google.

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Exact, de pe urma gloatei necunoscătoare.
Eu unul refuz să le umplu buzunarele.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Esti amuzant.
ironic cum blamezi netul... pe net.

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

M-ai înţeles greşit. Nu blamez netul, netul e minunat ca principiu. Blamez utilizatorii care nu îşi dau seama că giganţi precum cel amintit mai sus fac bani de pe urma ignoranţei acestora.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Sau poate unii nu isi dau seamna ca gigantii aia zu facut netul sa fie minunat.
Sau poate unii nu isi dau seama ca gigantii aia ii ajuta pe multi altii sa faca bani.

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

O fi ajutând pe mulţi să facă bani, nu contest. Dar o fac prin exploatarea la maxim a ignoranţei umane. Probabil dumneata crezi că dacă este atins scopul de a face bani, trebuie renunţat la orice fel de etică sau morală. Dacă unii fac bani exploatând prostia altora, nu este neapărat bine.
Văd că dumneata ai chef de polemici, nu aici este locul pentru astfel de discuţii, uşor-uşor am deviat de la subiect. Eu pot argumenta solid fiecare afirmaţie pe care am scris-o. O pot face în privat, nicidecum aici.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Deci tu daca te chinui sa cauti ceva pe net si sa nu folosesti serviciile puse la dispozitie de google sa inteleg ca esti vreun erudit al speciei umane?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Retrorica domniei tale este tendenţioasă. Dumneata poţi să interpretezi şi să scoţi din context după cum doreşti, dar eu nu pot continua o asemenea polemică aici. La un pahar de vin, oricând sunt gata să clarific unele chestiuni, şi să recunosc, pus în faţa unor argumente raţionale, că am susţinut nişte idei eronate.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Ee, vin spanac.
Daca aveai un argument, il lasa-i aici.
In fine.
Pentru mine google inseamna pâinea pe care o castig zi de zi si înțeleg ce au facut site urile astra pentru tehnologie.
Altii sunt panicati de tehnologie cand nu o inteleg. Aia e

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Da, Maestre! Ai dreptate! Pentru persoane ca dumneata, chiar nu pot avea argumente.

| Tarinus989 a răspuns:

Exista mai multe motoare de cautare care nu sunt facute de google iar pe acelea poti gasi aceste saituri.Sau de exemplu uitate pe motorul de cautare Tor acolo sunt site-uri care nu pot fi gasite altundeva, daca stii cum zichee hee))

| ungurulSuparat a răspuns:

Da. Aveti grija