| anonim_4396 a întrebat:

Sunteţi PRO sau CONTRA eutanasierii câinilor vagabonzi? Eu sunt PRO pentru că sunt nişte animale jegoase care nu aduc niciun folos,nu te mai poţi plimba noaptea pe stradă,riscând să sară o haită pe tine(deşi nu le-ai făcut nimic!),De multe ori, vara, nu poţi dormi noaptea din cauza lătratului lor tâmpit.

28 răspunsuri:
| ioanaioana a răspuns:

Exista multe motive pro, dar si contra pe care trebuie sa le luam in considerare
http://www.avocatnet.ro/......iliza.html

Eu sunt pro eutanasierii cainilor vagabonzi dar nu cred ca animalele in sine sunt problema, ci imbecilii care hranesc cainii de pe strazi, cei care pun cutii in care sa traiasca si sa isi fete puii, cei care nu realizeaza ca acei catei dragalasi acum vor ajunge in scurt timp motivul pentru care nu vei mai putea iesi prin spatele blocului de frica muscaturilor.

Oricum eu sunt pro pana la capat. Pacat ca s-a ajuns pana la eutanasiere. Sunt oameni care spun ca lucrul asta e o cruzime, da e adevarat, e o cruzime doar ca oamenii care spun asta cand vad pui de caini pe strada, ei ce fac? de ce nu ii duc la un adapost de caini unde sa fie adoptati? ..asta nu se numeste cruzime din partea lor?

| ioanaioana a răspuns (pentru ioanaioana):

Sau putem face ca americanii: cainii sunt tinuti in adapost vreo 3-4 luni, daca nu sunt adoptati pana atunci, eutanasierea ramane singura solutie

| mariusme1 a răspuns (pentru ioanaioana):

Da,o idee buna!

| Frank51 a răspuns:

PRO - am vazut ieri la stiri, vor da spre adobtie cainii vagabonzi, cei ramasi vor fi eutanasiati! parca in trecut le-au dat ceva injectii ca sa nu se inmulteasca asa mult!

| zurick a răspuns:

PRO
Nu-i vorba ca-s animale jegoase, daca ar avea un stapan bun, n-ai putea spune ca-s jegoase sau ca este o astfel de nebunie curata.Au fost ogramada de cazuri in care au murit vieti din cauza lor...Te-ai intrebat cum se simt parintii acelui baiat fraged numai de 4 anisori, care nu s-a putut bucura suficient de darul lui Dumnezeu, viata si a oricarui alt caz...Ce simti tu stiind ca copilu tau se duce sa se joace sau la scoala si aflii vestea cutremuratoare ca a fost ultima zi in care te-ai bucurat de el? Ce simti atunci cand esti fugarit de caini, tinand seama ca te-ar putea omora.Nu e vorba de Bucuresti, nu conteaza acest detaliu, aceasta problema peste tot si-n cel mai neinsemnat oras respectiv sat.De dormit din cauza lor sincer m-am obisnuit da tot ma enerveaza.Chiar nu poate un om, rational din fire atunci cand abdopta un caine si sa zicem ca nu-l mai vrea sa se duca la primarie sau la o asociatie fara sa-i dea drumul

| zurick a răspuns:

Daca vrei sa vezi mai multe comentarii sa iti dai seama cam care-i punctul celorlalti uita-te aici:
https://www.google.ro/......https?/url

| zurick a răspuns:

1.Pai nu cred ca trebuie sa-ti dea explicatii cum si cum face
Si-n plus e doar o parere-nimic mai mult
2. Daca intrebarea ti se pare idioata nu te pune nimeni sa raspunzi
Ii clar ca esti o iubitoare de animale.Intr-adevar nu le poti numi jegoase,nu pentru ca-s vietuitoare,ci pentru ca daca ar avea vreun stapan bun, acelasi caine ti s-ar parea jegos, clar ca nu.Da acesti caini sunt pe strada pentru ca stapanii(oamenii)daca adopta ii da drumu in strada sau daca nu-l mai vor in loc sa se duca la primarie, sau de unde la adoptat ii da iarasi drumul.N-au mancare! Doamne, da nu tot din vina noastra? Daca ar fi la un adapost de unde pot fi adoptati si dusi inapoi daca se razgandeste(ca na nu-si poate da seama atunci)Aaaa vezi ca ea nu te-a injurat

Răspuns utilizator avertizat
| 0x11111051 a răspuns:

CONTRA - Fiindca sunt vietati si ele. Pina nu le atingi nu iti fac nimica. Jegos este cel care ii caracterizeaza pe altii. Nu ii atinge pe ei, si ei nu te vor atinge pe tine.

Nimeni nu iti cere sa iesi noaptea - afara.

Du-te naibii. Esti un prost crescut

| Frank51 a răspuns (pentru 0x11111051):

Vad ca nu prea te informezi, chiar acum 2-3 zile o haita de caini vagabonzi au omorat un copil de 4 ani, acum cateva saptamani au omorat unul de 2 ani, iar in decursul acestui timp multi oameni au fost dusi la spital din cauza acestor fiinte, concluzia : nu trebuie sa ii atingi ca sa aiba treaba cu tine tongue

| AmanoYuno a răspuns:

Contra.vrei sa zici ca tu in viata ta nu ai deranjat pe cineva? vrei sa zici ca tu nu te.ai luat niciodata de ceva fara motiv? si cu ce te deranjeaza ca sunt jegosi, doar nu ii atingi nu?

| zurick a răspuns (pentru AmanoYuno):

Nu te deranjeaza ca-s jegosi...Gandeste-te ca tu ai fi parintele copilului de 4 anisori ucis sau a oricarei alte victime.Ce ai simti?

| AmanoYuno a răspuns (pentru zurick):

Evident ca m.as simti prost dar nu m.as razbune in felul asta si asa oamenii omoara destule animale

| zurick a răspuns (pentru AmanoYuno):

Oamenii nu omoara destule animale.Ci pe majoritatea... si nu numai animale.Dar vezi tu s-a ajuns aici din cauza incopetentei stapanilor

| AmanoYuno a răspuns (pentru zurick):

Deci susti ca ar fi bine sa mai omoram cateva animale caci si asa sunt destule in lume, nu? dragut. poate in cativa ani ajungem si la oameni, nu?

| zurick a răspuns (pentru AmanoYuno):

Nu.Sustin ca ar tebui dusi undeva.Lasa-ti sa fie adoptati vreo 3-4 luni.
Nu.In cativa ani daca continuam asa o sa moara si mai multi

| zurick a răspuns (pentru AmanoYuno):

A inceput chiar sa ne pese mai mult de animale decat de oamenii morti.Interesant.Si daca esti contra la ce solutie te-ai gandit tu?

| AmanoYuno a răspuns (pentru zurick):

Sincer oricat de multi au omorit cainii esti la fel de rau ca ei daca ii omori.macar daca ai un caine nu te judeca si te iubeste neconditionat. oricum ce faci dupa 3-4luni?

| zurick a răspuns (pentru AmanoYuno):

Ai un caine.Asta inseamna ca ai grija de el nu ca-l lasi pe strada.Si eu mi-as dori un caine, dar de la cainii vagabonti pana la cei de companie e diferenta.Sa nu mai zic ca oamenii care le dadeau de hrana, le faceau din carton un loc unde sa stea nu facea mai mult bine daca-i lua de pe strada si-i ducea la un adapost.

| AmanoYuno a răspuns (pentru zurick):

Exista si oameni care adopta un catel de pe strada.slaveaza o viata si nici nu platesti o groaza.mie sincer, cand ma gandesc la caini de companie nu ma gandesc la caini de rasa
ca un soarece cu par lung. oricum parerile sunt impartite

| ℓσяєภยş a răspuns:

PRO

| dragutzairina a răspuns:

Eu sunt PRO deoarece omoara copii si oamenii nevinovati, te ataca si latra...Cainii sunt animale de companie nu animale salbatice deci trebuiesc tinute in curte sau in cusca.

| danyz a răspuns:

Eu sunt PRO eutanasierii cainilor maidanezi.Inainte nu eram sigur, dar m-am razgandit.Chiar am pus o intrebare in legatura cu asta. Daca vrei sa iti scrii si tu parerea uite-o aici:http://www.tpu.ro/......stra-tara/

| Mirceayo a răspuns:

Ce naiba ma, adica daca tu enervezi pe cineva un prieten nu stiu adica el ar trebui sa te eutanasieze ca oricum il enervezi si nu esti de folos

| zurick a răspuns (pentru Mirceayo):

Bine s-a exprimat cam gresit...Da tie iti place ca au ajuns oameni sa sufere dupa cei care au murit.Si da cainele(ma refer la majoritate acum)a ajuns acolo tot din vina noastra...Gandeste-te ca copilul de 4 ani mort ar fi al tau! Doar gandeste-te!

| FiRe00TiMe a răspuns:

Nimeni de aici nu a inteles inca problema cainilor vagabonzi din Bucuresti. Eutanasierea a aproximativ 68.000 de catei nu este cea mai buna idee : 1 la mana este un numar foarte mare de animale, prin urmare uciderea tuturor ar fi una indelungata si 2 la mana lesurile animalelor vor trebui aruncate ( aproximand greutatea unui catel la 20 de kg ar urma sa avem 1.360.000 de kg de carne aflata in descompunere care ar produce un miros ingrozitor)
Cea mai buna solutie ar fi o reuniune a celor mai bune solutii. Deci ar trebui ca maidanezii agresivi sa fie eutanasiati, cei calmi si blanzi sa fie impartiti in 2 grupe : prima grupa sa fie plasata in centre special amenajate iar mai tarziu cateii sa fie dati spre adoptie, iar cea de-a doua grupa sa contina caini sterilizati si inapoiati in teritoriu.

| mariusme1 a răspuns:

Cainii care au ucis acel copilas au avut mila? Asteptam urmatoarea victima? Daca era copilul tau,nepotelu, fratiorul? Am devenit inumani, diabolici, avem mai multa mila de cainii vagabonzi decat de semenii nostri, ne miram de ce toate tarile civilizate ne urasc si ne considera preistorici? Imi pare rau sa o spun dar trebuie eutanasiati!

| zurick a răspuns (pentru mariusme1):

Da,dragul meu da se pare ca unii le pasa mai mult de animale decat de oameni.Nu ca as ura animalele, dar asa nu se mai poate.Ce sa asteptam.