| whitewolf99 a întrebat:

TPU ajutati-ma va rog: de ce premiul lui Nobel este acordat in toate domeniile in afara de matamatica? dau -funda-

2 răspunsuri:
| AndreiD a răspuns:

Avem 2 variante aici:
1)Un,,mit'' spune ca Alfred Nobel a cerut prin testament ca, din veniturile averii sale, să se instituie premii pentru cei care au adus cele mai mari servicii umanitatii.Se spune ca Nobel ar fi exclus matematica din lista lui, deoarece in tinerete, iubita sa l-a parasit pentru matematicianul suedez Gosta Mittag-Leffler
2)Se presupune faptul ca nu se mai pot realiza descoperiri prea importante in acest domeniu.
Eu sincer cred mai mult in varianta 1...

| AndreiD a răspuns:

Umanitatii*,mi-a scapat un,, i''.