| NicOleta_AleXandra_1995 a întrebat:

Bună seara. Astă-seară mi-am luat o amendă de 100 de lei de la un controlor RATB. Procesul acela verbal este la mine ( menționez ca am semnat ) și nu imi doresc să plătesc amenda. Vreau să știu care sunt consecințele neplatirii amendei. O să imi vină poliția la ușă? O să primesc prin posta vreo scrisoare de atenție? Ce o să se întâmple? Va rog ajutati-ma ❤

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda va fi trimisa spre executare silita iar de anul viitor amenda se ia inaintea oricarei datorii catre stat (impozite sau taxe).
Daca nu ai de platit altceva si nu te pot executa silit, din lipsa bunurilor mobile executabile (salariu, conturi in banci, etc) atunci va fi sesizata judecatoria si amenda se va transforma in ore de munca in folosul comunitatii, se pot da pana la 50 de ore (pentru majori) sau pana la 25 de ore (pentru minorii intre 16-18 ani).

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar de ce nu doresti sa platesti amenda? De scapat nu scapi, amenda va ajunde la sectia financiara de care apartii si orice document financiar de care ai nevoie va fi eliberat doar dupa plata amenzii. Dupa o perioada vei primi si o somatie de plata si de executare silita