| StartingANewLife a întrebat:

Vreau să realizez o scrisoare de intenţie şi nu ştiu cum să mă adresez. Este vorba de un cabinet stomatologic, nu ştiu dacă să scriu "Domnule director" sau "Domnule manager" sau cum?
Habar nu am, cabinetele stomatologice au directori?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cabinetele stomatologice private nu au in organigrama manager, director, medic sef, asistent sef--- au doar un patron. Afla numele proprietarului acelui cabinet si foloseste acel nume in formula de adresare( "stimate domnule X")
In situatia in care nu vei afla acest nume foloseste formula simpla de adresare "stimate domnule " sau stimata doamna".

| StartingANewLife explică (pentru alessia5158):

Da, asta mă gândeam şi eu, din nefericire oricât m-am informat, nu am reuşit să aflu numele patronului. Cu riscul de a o da în bară, cred că voi scrie doar ''Stimate domnule'', sperând că va fi mai important conţinutul scrisorii de intenţie decât adresarea.

| alessia5158 a răspuns (pentru StartingANewLife):

Asa este, ai dreptate in privinta continutului! Formula de adresare este una obisnuita, nu vad de ce ai da-o " in bara " din cauza acesteia. Ai mare grije la exprimare, aranjarea in pagina si, bineintales, la ortografie.
Succes!

4 răspunsuri:
| GabrielaIoana a răspuns:

Domnule director este adresarea pe care trebuie sa o folosesti.

| Mariusflo a răspuns:

Cel mai ideal este să foloseşti "Domnule director", aceasta este adresarea perfectă.