| Sandu3 a întrebat:

Calculatorul meu merge execrabil de cateva zile incoace si nu stiu de ce.Pur si simplu merge foarte greu pe internet in sensul ca se blocheaza,incarca paginile extrem de greu,sta minute in sir sa incarce o pagina,sta si se"gandeste"de m-apuca plictiseala.L-am scanat cu antivirusul si nu gaseste nimic, l-am scanat cu un program anti-malware si n-a gasit nimic ba l-am mai scanat si cu Windows Defender si iar nu mi-a gasit nimic.Deci pur si simplu nu stiu ce sa-i mai fac. Aproape ca e inutilizabil.Sta minute in sir sa-mi deschida o pagina.Sau s-o inchida. Daca deschid mai multe taburi deja pot sa-mi iau adio de la o navigare decenta pe internet.Imi da cineva vreo solutie, va rog?

11 răspunsuri:
| georgeenglezu2016 a răspuns:

Descarca programul ccleaner si scaneaza fisierele inutile, acum trebuie sa dezinstalezi si programele ce nu ai nevoie, nu descarca un antivirus care sa nu stea mult cand il aprinzi calculatorul ia-ti un Microsoft esential, mai poate fi vina la pc ram-ul s-o fi stricat depinde ce memorie ai la toate hdd-ul etc

da-mi in scris memoria totala la el si te voi mai ajuta si cu altele, eu deschic cu opera mini la browser e mult mai usor, spune-mi si ce windows folosesti si pe cat bit

| Sandu3 explică (pentru georgeenglezu2016):

CCleaner l-am avut si m-i se pare slab.Acum am CleanMaster.Ca antivirus am Avira, am 2Gb de RAM DDR2, procesor AMD la 2. 6Ghz, am Windows 7 SP1 pe 32 de biti.E o unitate din 2008. E veche, stiu, dar problema asta o face de vreo doua saptamani, adica inainte imi deschidea cat de cat repede paginile, dar acum parca a innebunit cu totul.Banuiesc ca am un virus pe care nu-l detecteaza antivirusul.Pur si simplu nu-l vede.

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul

| Seijūrō a răspuns:

Sall
Poti sa ai cel mai bun antivirus cu timpul se mai strica PC
Incerca sa schimbi windows-ul poate se schimba ceva.

| Seijūrō a răspuns:

Sau viteza de internet

| Johny_George_1997 a răspuns:

Ce specuri ai la pc? spune ce hardware folosesti ca daca ai pentium 4 cu 1-2 gb ram nici nai la ce alccv sa te astepti...

| Eusebiu15 a răspuns:

Pai daca doar pe internet face figuri, inseamna ca e de la internet. daca ai net de la akta si a plouat prin zona e ceva normal. ai putea sa suni la ei pentru ca au probleme in aceasta privinta

| Harbuz a răspuns:

Ce antivirus ai?

| Sandu3 explică (pentru Harbuz):

Am Avira Free

| Harbuz a răspuns (pentru Sandu3):

Avira am si eu si e foarte calumea. E posibil sa fie de la PC ceva. Windows Defender si Avira ar detecta adware, malware si virusi daca ar fi. Cel mai probabil ai instalat zece toolbaruri sau programe care le-ai instalat fara sa stii si ruleaza in background.
Uita-te in Control Panel la Aplicatii sau cel mai simplu, fa backup la ce ai tu mai important si reinstaleaza windows-ul cu totul, sa se faca curatenie de la 0.

| Sandu3 explică (pentru Harbuz):

Deci e o unitate din 2008... am 2Gb de RAM DDR2, procesor AMD la 2. 6Ghz, am Windows 7 SP1 pe 32 de biti. E veche, stiu, dar problema asta o face de vreo doua saptamani, adica inainte imi deschidea cat de cat repede paginile, dar acum parca a innebunit cu totul.Banuiesc ca am un virus pe care nu-l detecteaza antivirusul.Pur si simplu nu-l vede