| Dragos7899 a întrebat:

Dacă îmi fac un pc pe componente și îl aprind pentru prima data îmi întra în bios sau trebuie sa apăs pe ceva sa îmi apară bios-ul?

2 răspunsuri:
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Nu. Trebuie sa apesi pe un buton, in general F12. Daca nu o sa apesi, vei primi un mesaj ca nu ai vreun sistem de operare care sa boot-eze. Cel mai bine cauti modelul placii de baza pe internet si vezi cum se intra in BIOS. Ideea e ca totul porneste atat de repede incat nu o sa ai timp sa citesti mesajul. Cel putin asa e la mine dupa ce mi-am pus un SSD.

| sierra1 a răspuns:

Nu intră automat ci la boot-are apeși succesiv tasta f2 sau esc sau ins sau del (depinde de pc) până ai reușit