| anonim_4396 a întrebat:

Salut're, cum e posibil acest program Ashampoo HDD sa imi arate la SSD meu ca e pe SATA III atata timp cat eu sunt constient ca placa mea de baza are sloturi de SATA II?

V-am facut si o imagine mai jos!
http://img541.imageshack.us/img541/4380/hddo.png

Am o placa de baza AsRock n68c-s ucc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa cumperi asa ceva. Un slot SATA II va recunoste un HDD SATA III si fara acel adaptor. Diferenta de transfer nu o s-o simti. Adaptorul, oricum, nu poate face placa sa lucreze mai repede de cat este ea facuta.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai dreptate! Ai SATA II. Programele astea nu sunt toate bune.

| JohannesZu a răspuns (pentru Salontanul):

Dar ce zici m-ar ajuta un adaptor la SATA III de ex http://www.okazii.ro/......a125422128

| JohannesZu a răspuns (pentru Salontanul):

Nu stiu ce sa zic, dar as avea curaju sa bag mana in foc ca gresesti cand spui ca placa nu poate duce... din potriva aceasta placa face transferu intre SSD si ea si ea transmite mai departe in placa de baza deja ce citeste dupa SSD cu viteza mare!

| Salontanul a răspuns (pentru JohannesZu):

In circuitul principal (Chipsetul placii de baza) se afla informatii privind placa de baza si cate un ceas de tact pentru fiecare parte componenta. Acest ceas de tact da o viteza de transfer a informatiilor functie de un moment dat. Viteze ulterioare nu pot fi redate normal deoarece nu le recunoaste. In acesta situatie viteza de transfer ramane cea stiuta. Este adevarat ca viteza de transfer teoretica ajunge de ordinul Gb-itilor dar in realitate este de circa 600 Mb/s. In aceste conditii nu prea conteaza daca ai SATA II sau III. Asa ca stai linistit si nu-ti cumpara o piesa aiurea. Mai mult, de pe Okazii poti sa-ti iei o teapa mare. Chiar mai zilele trecute spunea unul ca a primit o pereche de adidasi folositi gata, pana la rupere si zicea ca ce sa faca. Eu nu te sfatuiesc. Tu faci ce vrei.

| JohannesZu a răspuns (pentru Salontanul):

OK, multumesc si o zi buna si tie!

| Salontanul a răspuns (pentru JohannesZu):

Nu trebuie sa cumperi asa ceva. Un slot SATA II va recunoste un HDD SATA III si fara acel adaptor. Diferenta de transfer nu o s-o simti. Adaptorul, oricum, nu poate face placa sa lucreze mai repede de cat este ea facuta.