| Ghe0 a întrebat:

Salut, Stie cineva cum pot sa instalez si eu programe sau jocuri pe endless os?
cand intru ca sa imi deschida fisierul imi soune ca trebuie sa le instalez doar din app store
e cel mai de **** widows (nu cred ca e widows asa am cumparat laptop-ul)
si as putea sa intalez widows 10 sau 7 fara sa bag vreun stick direct asa

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Endless OS este o distributie de Linux.

Supararea ta are tot atata sens cat ar avea si daca ai fi cumparat un Apple Mac si ai fi fost suparat ca nu poti instala programe si jocuri de Windows pe macOS.

Producatorii de laptop-uri, in incercarea de a scadea cat mai mult pretul produselor, renunta la licenta de Windows (care costa sa ti-o puna). Pentru ca legal nu au voie sa livreze un laptop fara sistem de operare, aleg un sistem de operare gratuit: FreeDOS sau Linux (diverse distributii: Mint, Ubuntu, Linpus, Endless, etc.).

Varianta optima fara durere de cap este sa cumperi un laptop cu licenta de Windows (costa cel mai putin licenta luata asa 2 in 1 cu tot cu laptop).
Varianta mai scumpa este sa iei licenta de Windows separat de laptop si este tot fara durere de cap.
Pentru variante cu durere de cap fiecare se descurca cum poate.

Teoretic, laptop-urile cu procesoare de la generatia a 7-a in sus (si Intel si AMD) suporta doar Windows 10. Oricum, INTOTDEAUNA verifica modelul de laptop pe site-ul producatorului la suport sa vezi pentru ce versiune de Windows are suport si apoi te apuci de instalat.

| Ghe0 explică (pentru flixbuster):

Multumes!
Intel Celeron N3350
4gb ram
Intel Hd graphics

Ar merge sa instalez widows 10, nu?

| flixbuster a răspuns (pentru Ghe0):

Pentru siguranta, da, Windows 10.

Daca poti pune aici exact modelul de laptop (exemplu: "Dell Latitude D620") pot verifica suportul la producator si sa-ti spun exact ce sisteme de operare sunt suportate.

| Ghe0 explică (pentru flixbuster):

Modelul de laptop este Acer

| flixbuster a răspuns (pentru Ghe0):

Poate intelegi mai usor asa ce este in neregula cu raspunsul tau:
Eu: ce model de masina ai (exemplu: "Dacia Logan Acces 2017")?
Tu: Skoda.

Daca iti este imposibil sa imi dai modelul de laptop (acesta fiind scris pe el, de obicei), sincer, cel mai bine este sa apelezi la un specialist pentru ca nu vei avea ce face cu orice informatii ai primi aici, oricat de corecte si detaliate ar fi.