| gusteruonline1 a întrebat:

Salut,TPU! As vrea sa cumpar un Xbox 360 sau un ps3 dar nu stiu pe care sa il aleg.Care credeti ca e mai bun? Cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Sarius1994 a răspuns:

Salut pai sa incepem cu inceputu

- INTERNET : Xbox-ul functioneaza in reteaua "Xbox LIVE". Este o retea foarte mare si diversificata si mult mai populata decat cea PSN (PlayStation Network). Avantaj la PS3 : PSN este gratuit, dar pentru Xbox LIVE trebuie sa platesti de la 3-5 lire sterline / luna (depinde ce oferta prinzi)... dar cu toate astea, nu se compara feeling-ul sau comoditatea cu care joci pe LIVE si cu care te bagi pe PSN.
- CONTROLLERE : N-avem ce discuta la capitolul asta... pe langa ca au un design urat, nu o sa te poti juca mai mult de 30 minute deoarece te vor durea mainile de la controllerul de la PS3 care a fost facut ori cu prea putina minte, ori cu indiferenta fata de player. Cele de Xbox 360 sunt mult mai comode, plus ca iti poti lua "Play & Charge Kit" cu care iti incarci controller-ul in timp ce te joci, neavand probleme cu bateria.
- GRAFICA : Putin mai buna la Xbox 360 decat la PS3, dar nici la PS3 nu pot sa zic ca e rea, depinde de televizorul tau. Clar iti trebuie o consola daca te gandesti la o grafica cat mai buna. Multi ar zice ca ar trebui sa alegi PC, dar ca sa ramai in pas cu grafica pe un desktop/laptop trebuie sa ai buzunare foarte adanci.
- DESIGN EXTERIOR : Xbox 360 = Clar superior PS3-ului, mai ales cu noul design al controllerelor si al Xbox-ului Slim.
- SUPRAINCALZIRE : E adevarat ca Xbox 360 a avut multe probleme cu supraincalzirea (RROD) si ca a avut rezistenta termica mai slaba decat PS3, dar acum cu revizia Jasper inca din 2007, iti poti lua linistit o consola fara probleme. Iti recomand cu caldura un Slim, pentru ca acel cerc pe butonul de POWER nu mai exista, deci rezulta ca nu mai exista RROD... acum este RDOD (Red Dot of Death) care este un fenomen foarte rar. Deasemenea, Slim-ul, spre deosebire de vechile console scoate aerul cald afara, nu si-l mentine inauntru.
- ACCESIBILITATE : Xbox 360 - mai ieftin, si mai bun decat PS3.
- JOCURI EXCLUSIVE : Daca iti place Halo, Gears of War, Fable, PGR etc. alegi Xbox. Daca iti place God of War, Heavy Rain, Infamous, Uncharted... alegi PS3.

| gusteruonline1 explică (pentru Sarius1994):

Multumesc de raspuns!

1 răspuns: