| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, astazi cand am aprins laptopul si am intrat intr-un joc dupa aproximativ 2-3 minute. Jocul a dat crash datorita GPU-ului dedicat cu mesaj vizual de la driver si tin sa mentionez ca nu am instalat nimic inainte sa il sting.
Va las mai jos configuratia:
i3 5020U 2200MHz Dual-Core, 4Thread.
8 GB RAM DRR3 1600MHz Dual Channel
Video Card Integrated: Intel(R) HD Graphics 5500
Video card Dedicated: AMD RADEON R5 M330
Mai exact cam in orice joc as incerca dupa 1-3 minute automat da crash, am incercat cu ultima versiune de driver altele mai vechi, am dat un rollback la windows cu 15 zile in urma la fel. Am reinstalat windowsul si tot la fel face si am incercat mai multe drivere mai vechi. In dxdiag si device manager nu apar erori sau ceva de genul. Am dat si un fur mark si tot asa dupa un minut da crash automat la o temperatura joasa de 62 de grade. Pana sa reinstalez windowsul mi-am luat si un bsod ceva legat de amdkmdag.sys, o eroare si un alt bsod in care nu am windows-ul pur si simplu nu mai mergea (atasez pozele) https://imgur.com/a/VTpJh2Q https://imgur.com/mb73Cm2
Dupa reinstalare windowsului face exact ca inainte, insa nu primesc crash in dekstop, browsing etc si am uitat ca se aude si un sunet gen trrrrr si apoi imi inchide jocul automat sau orice program ce foloseste placa video dedicata.
Vreau sa stiu voi ce parere aveti, dupa mine eu cred ca placa video dedicata este defecta, nu vad altfel ce s-a intamplat in timp ce eu nu am instat nimic sau poate si-a facut windowsul update automat si este de la ei dar nu as crede...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu cred ca ai problema cu cooler-ul (ventilatorul) placii video dedicata, de acolo provine si sunetul "trrrrr".
Laptop-ul trebuie dus la un service, pentru remediere corecta.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Sunetul este dat de boxele laptopului, nu are treaba ventilatorul, il aud si functioneaza ca inainte si am specificat ca si in fur mark nu avea temperaturi mari.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Service!

| Imcalinionut a răspuns:

Poate ai setat Intel hd 5500 ca și placa video principală.