| Nezokila a întrebat:

La sfarsitul lunii Octombrie, anul trecut, am achizitionat o unitate ASUS, de la Flanco.
Placa video AMD, 2 gb, 128 biti, 8 GB ram, Procesor AMD, Quad-Core de 3.8 si sursa de 380 de W.
Pc-ul a mers foarte bine, era foarte silentios.
Cam de aproximativ 1 saptamana, dupa boot-area windowsului, din cand in cand se mai aude un sunetel ciudat in unitate, uneori se aude pe langa ventilatorul procesorului, uneori pe la sursa, iar alte ori langa hHARD.
Intrebarea mea este. dupa aproximativ 4 luni, este necesar sa sterg unitatea de praf? Ea este in garantie, pot sa o duc baietilor de unde am cumparat-o pentru a sterge-o de praf? Ma costa ceva? De ce se aud acele sunete de scurta durata? Daca mai tin pc-ul inca 2-3 luni e posibil sa se arda toate componentele? sau unele din ele? Este grava situatie? Cer seriozitate si ofer o fundita pe atat de mare, pe cat si raspunsul pe care il voi primi va fi de ajutor in aceasta situatie.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alexboss2020 a răspuns:

Da,dar nu iti face griji il cureti si gata oricum nu cred ca ai prea mult praf in PC.

4 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Nu are cum sa se arda componentele, doar ca s-ar putea sa iti mearga mai greu pc-ul este recomandat sa steri pc-ul o data pe luna, poti sa il stergi singur daca esti in garantie tot la fel poti sa il stergi singur dar daca ai rupt sigiliul sau altceva ce era lipit pe unitate pierzi garantia, iti recomand sa dai niste bani si sa te duci la service sa iti stearga pc-ul.

| Nezokila explică (pentru alexboss2020):

Daca am putin praf pe procesor, adica pe cooler, este de-ajuns incat sa se auda sunete mai uratele?

| alexboss2020 a răspuns (pentru Nezokila):

Da,dar nu iti face griji il cureti si gata oricum nu cred ca ai prea mult praf in PC.

| Mihai0101 a răspuns:

Recomand sa instalzi un alt windows10 Un softwer care nu e creat intocmai dupa stasuri se va instala dar nu va oferi performanta si mai mult de atat el pune in pericol sistemul!

Doar o intrebare iti pun de ce inainte nu facea asta? Iti zic eu de ce!
Deoarece aveai un sistem de operare optimizat
Multi trec peste partea de softwer foarte repede se repezesc cu trebuie curatat trebuie aspirat pc etc...Da este bine sa-l cureti de praf dar problema ta este softu

Recomand Insalarea altui windows si nu lua orice winows de pe net poate gasesti la un prieten sau cunostinta un windous cu licenta (licentiat) si pe pariu pe cat vrei daca pui un windows bun nu o sa al auzi ca e pornit pc u exact ca si inainte

Am sa-ti trimit link cu windows doar lasa-mi adresa de mail

| Nezokila explică (pentru Mihai0101):

Eu am windows 7 Professional original cu SD original cumparat odata cu PC-ul, inainte nu facea acele sunete, de exemplu, am pornit calculatorul de aproximativ 5 ore si pana acum nu s-a auzit nimic. Poate si-a revenit, oricum il voi duce la curatat.