| CrzyBoy a întrebat:

Mi-am cumparat de curand un nou monitor cu rezolutia 1920x1080 si 60 Hz. Totul bine insa problema mea e urmatoarea :
Orice joc as juca pe aceasta rezolutie merg sub 30 fps ceea ce nu mi se pare normal. Daca joc pe 1366x768 de exemplu jocurile merg peste 60. Configuratia pc-ului meu este urmatoarea :
Procesor: Procesor AMD Vishera, FX-8300 3.3GHz box
8 GB ram
Placa video Sapphire Radeon R7 250 2GB DDR3 128-bit
Nu cred ca ar fi vreo problema cu pc-ul.Cine ma ajuta FUNDA!

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ba da, e problema. Placa video, praf si pulbere pentru full HD.

| CrzyBoy explică (pentru KodrutZ):

General
Interfata PCI Express x16 3.0
Rezolutie maxima 4096x2160 pixeli
Suport CrossFireX Da
Nu prea cred :)
https://www.pcgarage.ro/......3-128-bit/

| KodrutZ a răspuns (pentru CrzyBoy):

Copchilash, ce crezi ca stii de fapt tu? NU STII NIMIC. Faptul ca iti suporta 4096X2160 ca sa joci sah nu inseamna nimic. E o placa cu procesor grafic slab, cu memorie ddr3 (ca o mica paranteza, intre 2009 si 2014 am avut un HD 4770 cu DDR5, buna placa - nu ma dau mare, ca oricum nu era virf de gama, dar ca idee) si implicit latime de banda mica. La 1280X1024 faci treaba decenta cu ea, dar - cum ziceam - e petarda cind discutam de fHD. Uite, eu am un GTX 750 Ti si am fost nevoit sa stau cam un an cu un monitor fHD - jocuri gen FC 4 pe care il jucam fara probleme pe high la 1280X1024 abia daca se miscau ok pe medium in fHD. La procesorul tau, daca vrei fHD, ar merge brici un GTX 960. Sau R9 380, daca tii musai sa fie AMD.

| CrzyBoy explică (pentru KodrutZ):

Tu nu intelegi situatia. Prima data cand am primit pc-ul mergeau perfect toate jocurile. De exemplu cs:go imi mergea in aproape 200 fps acum nici 60 nu mai prinde. FarCry 100 fps acum 30. Nu inteleg ce s-a intamplat...

| KodrutZ a răspuns (pentru CrzyBoy):

Aveai monitor mic, ti-ai luat unul mare, toate jocurile merg cu fps-ul sub jumate'. Bun, ce e mai mult de inteles? Ia si numara pixelii de pe ala vechi, de pe asta nou, si poate intelegi. Nu de alta, dar nu imi zi ca iti merge FC cu 100 fps in full hd pe pirjoala aia a ta. Poate primul FC, nu FC 4.

| CrzyBoy explică (pentru KodrutZ):

Aveam tot acelasi monitor care il am si acum, tot aceeasi versiune, ok? Jucam FC4 pe 1920x1080 nu aveam probleme, ok? happy

| KodrutZ a răspuns (pentru CrzyBoy):

. virush, povesti de-astea atunci. Nu stiu cum se face ca toti care vin pe aici cu asemenea probleme se prind pina la urma ca problema era de fapt stupizica rau. Tare sint curios ce o fi la tine.

| CrzyBoy explică (pentru KodrutZ):

Oricum nu avea treaba ca dupa cum ai zis tu nu suporta full hd, un prieten de al meu are aceeasi configuratie si de exemplu FC 4 ii merge peste 100 FPS pe high

| KodrutZ a răspuns (pentru CrzyBoy):

Hai ma, lasa povestile sf. Petarda aia de placa video e sub minimum requirements si tu vii cu vrajeli ca merge pe high in full HD. Mai incet, ca macane.

| CrzyBoy explică (pentru KodrutZ):

Le ai sa moara gibilan laughing si inca cum. mai bine lasa-te

| KodrutZ a răspuns:

Ce ai cu bietul gibilan?