| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva eu port ochelari de vedere de doi ani nu vad la distanta.Este o problema mare daca stau destul de mult la calculator, pentru ca eu fac fotbal si cateodata nu percep fazele de la poarta cealalta eu fiind fundas. Funda pentru cine ma poate lamuri cat mai detaliat.Mentionez ca am miopia -0.1

2 răspunsuri:
| Shtrumpfy a răspuns:

Probabil ca din cauza calculatorului si informatiilor pe care le acumulezi, a datelor pe care le memorezi chiar fara sa vrei, de lucrurile si imaginile pe care le vezi, melodiile pe care le asculti iti influenteaza afectiv vedea, gandirea, char si sentimentele![Funda?:*]

| extraordinar a răspuns:

Nu ai miopia destul de mare, totusi daca spui ca joci fotbal ar trebui sa-ti iei lentile de contact.Stiu ca nu sunt sanatoase,dar le folosesti decat la antrenamente si la meciuri.Or sa te ajute foarte mult.
Nu te poti orienta bine in spatiu, o sa ai de pierdut din cauza asta.
Si eu joc handbal, si tot asa am facut.Alta solutie pentru miopie nu ai, deoarece te poti opera, sa zicem.dar miopia revine...asa ca, ochearii si uneori lentilele sunt cea mai buna solutie.