anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Voi pune o intrebare la care mi-as dori sa raspunda cineva care chiar se pricepe.

In primul rand sistemul meu este urmatorul: Sursa Segotep SG-D600SCR SG-D600SCR Gata de livrare

Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB

Memorie Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 2400MHz CL16 Dual Channel Kit

Placa de baza GIGABYTE GA-Z170-GAMING K3 GA-Z170-GAMING K3 Gata de livrare

Procesor Intel Skylake, Core i5 6500 3. 20GHz

Placa video GIGABYTE GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB DDR5 192-bit


"Problema" ar fi urmatoarea. In momentul in care joc, orice joc (mai putin Cs Source), deci am in vedere jocurile mai noi, daca nu activez Vsync-ul se misca PROST. Mai exact: daca de exemplu joc Witcher 3 si activez Vsync-ul cu detalii ultra-high- am in jur de 90-110 fps DAR se misca destul de prost- un fel de sacadare. Daca activez vSync-ul, FPS_urile scad la 60 unde raman constante si se misca perfect.

Ce as putea face? Mentionez ca placa video este actualizata la zi.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu prea inteleg de ce ai vrea sa ai mai mult de 60 de frame-uri. Nu cred eu ca ai monitor cu rata de refresh mai mare decat 60Hz

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Logic ca nu am. daca aveam mai mare, cand activam vSync-ul se sincronizau framurile in functie de rata de refresh. Monitorul e ceva banal, de buget, un LG full hd IPS. Dar nu inteleg motivul pentru care te-ai bagat in seama fara sa ai vreo opinie concreta sau utila.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma gandeam ca e util sa nu iti pierzi timpul cu o problema pe care nu o ai. Daca merge bine cu VSync atunci care mai e problema?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e o problema care sa-mi afecteze existenta. De asta am si intrebat aici. Daca as fi considerat ca e ceva grav il duceam in service. M-am gandit ca, probabil, mai sunt si alte persoane care au aceeasi nelamurire si poate exista vreo setare pe care n-o stiu eu. 60 de fps puteam obtine si cu o configuratie mai slaba. Nu ca ar fi ceva ultra ce am eu, dar daca pot optimiza mai bine atunci vreau sa fac asta.