| TipulCiudatDinSpateleFarmaciei a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine cuun lucru:in perioada urmatoare planuiesc sa imi alcatuiesc PC-ul.Deja am ales piesele, urmeaza sa le cumparsadplaca de baza, placa video, hard disk, memorie, ssd, procesor, carcasa si sursa). Acum va rog sa am sfatuiti, cum il pot asambla sau ce ar trebui sa stiu despre acest proces?

Răspuns Câştigător
| Costy2015 a răspuns:

În primul rând, placa de bază trebuie să le suporte pe toate!
Dacă ea suportă maxim 16 GB RAM, nu ai cum să bagi mai mulţi rami şi trebuie să fie DDR3 / DDR2 în funcţie de cum e placa de bază.
Procesorul trebuie să aibă acelaşi socket cu cel al plăci de bază.
Asamblarea este uşoară, trebuie să ştii unde vin majoritatea firelor.

| TipulCiudatDinSpateleFarmaciei explică (pentru Costy2015):

Am verificat ceva acum, vad ca se pupa toate si socketul etc, toate sunt DDR4, dar vad ca placa video e DDR5...

| Costy2015 a răspuns (pentru TipulCiudatDinSpateleFarmaciei):

Atunci trebuie să-ţi iei o placă video care e DDR5 şi sunt cam scumpicele. Succes!