| anonim_4396 a întrebat:

0.08 alcoolemie in aer respirat...
Se anuleaza permisul sau ce se intampla mai exact?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

I ti mai dă o bere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu sunt exagerat de curios cum de aveti unii permis si pe urma umblati pe net sa intrebati legislatia

| cfrtobias a răspuns (pentru suntserios):

Sa fie sigur ca nu ii iau permis intreaba pe internet de pot ei sa bea un pic laughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se anuleaza permisul. Permisul se anuleaza doar daca esti condamnat definitiv pentru anumite infractiuni, in special infractiuni la circulatia rutiera. In caz de conducere sub influenta alcoolului este infractiune doar daca alcoolemia este de peste 0, 80. In cazul expus alcoolemia va fi de cca 0, 20, asa ca nu este infractiune ci numai contraventie si vei fi amendat si suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 zile, conform Codului rutier, citez:
"(3)Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
a) conducerea sub influenta băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracţiune;"

Bula
| Bula a răspuns:

Poate vrei sa intrebi de aerul EXPIRAT (adica suflat). tongue

Unde exista 0.08 alcool IN AER RESPIRAT, acel loc este o pivnita cu vin, ne-aerisit. big grin
Te si imbeti turta in asemenea loc, in foarte scurt timp, ba chiar poti si muri!

| Bizon95 a răspuns:

0.08 nu
am impresia ca legea permite acum 0.21