| celcestainsuspensie a întrebat:

A dracu' Constitutia asta.
ARTICOLUL 27
(1) Domiciliul şi reşedinţa sunt inviolabile. Nimeni nu poate pătrunde sau rămâne în domiciliul ori în reşedinţa unei persoane fără învoirea acesteia.
(2) De la prevederile alineatului (1) se poate deroga prin lege pentru următoarele situaţii:
a) executarea unui mandat de arestare sau a unei hotărâri judecătoreşti;
b) înlăturarea unei primejdii privind viaţa, integritatea fizică sau bunurile unei persoane;
c) apărarea securităţii naţionale sau a ordinii publice;
d) prevenirea răspândirii unei epidemii.
Aceste actiuni pot fi intreprinse numai de catre functionari MAI, sau pot actiona si simpli cetateni? De exemplu, daca aud un vecin ca zbiara din toti plamanii ca va arunca in aer nu stiu ce cladire, sau va infesta infesta reteaua de apa potabila, sunt indreptatit sa-i sparg usa (si implicit scafarlia) si sa-l anihilez, in ideea ca fac un bine cetatenilor?
Sau, tinand cont de ce se spune la pct. b, pot sa-l tabacesc pe unul care-si zvanta-n bataie sotia si copilul, intrand peste el in casa? Asta, fara ca sa fiu acuzat de anumite chestii.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actiunile derogatorii prevazute la alin. 2 pot fi intreprinse de cei in drept si care au atributii stabilite prin lege dar unele pot fi intreprinse si de simpli cetateni, chiar daca fapta lor s-ar incadra in vreo infractiune. Nu este tocmai relevant exemplul cu vecinul care zbiara, in acest caz trebuie sa anunti politia ori SRI. Doar daca l-ai surprinde asupra faptului ai putea interveni, fiind aparat de prevederile art. 45 Cod penal, privind starea de necesitate, aceasta fiind o cauza care inlatura caracterul penal al faptei si nu vei fi pedepsit chiar daca folosesti violenta pentru imobilizare, fara sa-i spargi scafarlia. Doar daca se va opune si te ataca atunci ii poti sparge si capul, fiind aparat de o alta cauza care inlatura caracterul penal al faptei, respectiv legitima aparare(art. 44 Cod penal). La fel este si in cazul exemplului cu sotul care-si bate familia, poti interveni si in acest caz, fiind aparat tot de starea de necesitate si de legitima aparare.
Numai bine!
P. S. Imi place ca studiezi Constitutia, ar trebui macar citita de toti cetatenii, astfel si-ar cunoaste mai bine drepturile si obligatiile.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Kronstadt, sunt foarte adevarate perceptia si parerea ta privind legislatia si este ceva normal, este foarte stufoasa si, uneori, contradictorie. Din nefericire legislatia da dureri de cap si celor chemati sa o puna in aplicare, de aici solutiile controversate ale instantelor de judecata. Sa speram si la mai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu. Tu nu poti decat sa suni la 112 si sa astepti cu rabdare, cu FOARTE multa rabdare, sa vina careva si sa rezolve (vorba vine) problema.
Dar, hai sa-ti vand un pont: nu conteaza daca ala infesteaza apa din oras sau isi ia nevasta la omor ca a mancat banii de bautura. Tu, la 112, zi ca e amenintata siguranta nationala. Baietii de la guvernare au un fix pe chestia asta si astfel, poate se misca Politia ceva mai cu talent.

Răspuns utilizator avertizat
| SteauaNordului a răspuns:

La primul alineat nu sunt de acord cu scafarlia intreaga a omului dar nu ai ce face decat 112
la al doilea alineat si eu as face la fel, desi nu e treaba mea sa ma bag in familia omului. as curma astfel suferinta unei femei proaste care se complace in situatia de a fi batuta nonstop, mi-as lua amenda pentru vatamare corporala, violare de domiciliu, si-ar lua si batausul amenda pentru vatamare ( daca depune plangere proasta sau sunt medicii oameni cinstiti)si pentru deranjarea linistii publice.
m-as alege cu banii luati, dar cel putin stiu ca va fi liniste dupa