| Bloock a întrebat:

Absentele încep sa se numere pe fiecare semestru și abia la final adunate de pe ambele sau merg încontinuu la numărătoare?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În semestrul al II-lea, începi cu zero absențe! (dacă asta era curiozitatea ta).

La fiecare final de semestru, absențele sunt numărate.
La 10 absente nemotivate se scade 1 punct la purtare (dar, nu întotdeauna, depinde de diriginta clasei).

In concluzie, fiecare semestru e cu absentele lui.

| Aditu94 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu mai mintii copilul..ai uitat ori ai avut profesori indulgenti. Daca copilul are un numar pe semestrul 1 si trece in semestrul noi si acumuleaza alt numar de absente..la sfarsit de an se insumeaza si printr-o comisie se decide scaderea notei la purtare. Asa ca deci si prin urmare sfatul meu este sa mearga la medicul de familie, sa ia o adeverinta, cum ca in perioada cand a absentat a avut o problema medicala si uite asa se motiveaza absentele si scapa de scaderea notei la purtare. La 20 de absente, se scade 1 punct la nota la purtare.

| floresdemayo a răspuns (pentru Aditu94):

Lasă-l pe el să decidă dacă l-am mintit.
Nota la purtare se stabileste si la sfarsitul fiecărui semestru, nu doar la sfarsitul anului scolar!

Tu esti cel care a avut norocul de profesori indulgenti, dacă pe vremea ta, la 20 de absente ti se scădea un punct la purtare. In ziua de azi, la 10 absente se scade un punct la purtare.
Ai rămas mult in urmă...
Eu incă am de-a face cu școala, zilnic, dar cred ca tu esti paralel cu legea invatamantului din ziua de azi.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In unele cazuri se iau in considerare totalul absentelor nemotivate pe un semestru (de ex. la 10 absente nemotivate se scade 1 punct din media semestriala la purtare), in alte cazuri se iau in considerare absentele pe intregul an scolar, de ex. la avizul de exmatriculare sau la exmatriculare.
Pentru detalii citeste Statutul elevului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Va place vouă școala ca la cîine fugalaughing

| adevarullumina a răspuns:

Parca aveai 120 de absente