| Paul_Suciu_1995 a întrebat:

Acum de 15 minute m-am batut cu un prieten.M-a lovit in ochi in fata si mi-a spart buza.Subliinez ca a curs din zona buzelor mult sange.Va rog spuneti-mi ce asa fac vreau sa ma razbun pe cale juridica si sa I-l fac sa regret.Va rog! ce pot face raspundeti-mi va rog cat mai repede!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primul pas este sa mergi la un medic legist si sa-ti dea un certificat medico-legal. Apoi poti sa-i faci plangere prealabila pentru infractiunea de lovire sau alte violente, citez:
"ART.180. Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã..."
Termenul pentru plangerea penala prealabila este de 2 luni de la data cand victima a cunoscut faptuitorul si se face la politie.

2 răspunsuri:
| yo0krysty99 a răspuns:

In cazul in care este major, te poti duce la un medic ii bagi catva in buzunar si iti scoate o fisa precum ca ai suferit lovituri grave etc., si sa il dai in judecata. Daca a mai vazut cineva, un prieten de-al tau bataia il poti ruga sa dea marturie impotriva lui.Credema o sa regrete.