| anonim_4396 a întrebat:

Sall am un Certificat Medico legal si pe el am primit 9 zile de spitalizare.Ce despagubire pot primi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz despagubirea se poate stabili prin doua modalitati:
1.Intelegere cu faptuitorul, daca o sa cadeti de acord asupra unei sume.
2.Suma ce va fi stabilita de instanta de judecata, in cadrul procesului penal, daca te constitui parte civila. Tu poti sa soliciti o anumita suma si instanta poate acorda o suma, maximul fiind ce-ai cerut tu.
In orice caz cred ca poti obtine o suma de maximum 10.000 lei.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate da un raspuns concret, fata de informatia data in intrebare, nu spui pentru ce este spitalizarea. Expune toata situatia si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Gicalaur a răspuns (pentru Ioandelasal):

Vatamare corporara.Am fost taiat Si batut.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gicalaur):

In acest caz despagubirea se poate stabili prin doua modalitati:
1.Intelegere cu faptuitorul, daca o sa cadeti de acord asupra unei sume.
2.Suma ce va fi stabilita de instanta de judecata, in cadrul procesului penal, daca te constitui parte civila. Tu poti sa soliciti o anumita suma si instanta poate acorda o suma, maximul fiind ce-ai cerut tu.
In orice caz cred ca poti obtine o suma de maximum 10.000 lei.

| Gicalaur a răspuns:

Multumesc!