| lover123 a întrebat:

Am cumparat o dacie 2002 cu 500 de euro. Fostul proprietar imi elibereaza fiscal si cartea autovehiculului exista posibilitatea sa o inscriu la primarie si atat? Adica fara sa o inmatriculez eu ca am vazut ca se ridica pretul la 3000 de euro. Multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista, autoturismele se inmatriculeaza doar la Serviciul inmatriculari din judetul tau.

| Dany3103 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu se poate doar daca o lasa pe numele vanzatorului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dany3103):

Nu cred ca vanzatorul ar fi de acord, gandeste-te doar ca ar primi pe numele lui eventualele amenzi de circulatie si ar trebui sa umble pana dovedeste ca nu el este vinovat. De asemenea vanzatorul este obligat sa ceara radierea din circulatie in termen de 30 zile de la data vanzarii.

| Dany3103 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, dar e singura metoda sa scape de inmatriculare si da, ai dreptate sansele is minime ca sa fie de acord vanzatorul, doar daca e vreo cunostinta sau prieten apropiat, eu spre exemplu am procedat asa cu un amic, i-am vandut masina dar totul e pe numele meu, mi-au venit vreo 2 amenzi acasa dar le-a platit el.

| BassHunter13 a răspuns:

O poti lasa pe numele proprietarului dar ar fi mai bine sa faceti o procura notariala..Adica sa nu iti poata lua masina si ca tu sa platesti amenzile ce urmeaza sa vina pe masina! Eu am avut una 2 ani fara sa o inscriu pe mine! Am trecut-o la impozite pe mine si cand ma oprea politia ba ii zicea ca ii masina lui vecinu..ba am facut la imprimanta 10 contracte de V C sa am valabile in fiecare luna cate unu si ciao
!

| Generalul a răspuns:

Mai asteapta putin pana se hotarasc astia ce vor sa faca cu taxa de inmatriculare. Pe moment nu e nimic sigur.

| lover123 explică:

Si ce trebuie sa fac? Ma duc sa o inmatriculez sau ce? Cat ma costa inmatricularea?

| Dany3103 a răspuns (pentru lover123):

Pentru o dacie din 2002 o sa te cam coste, cica se ia numa dupa gradul de poluare, incearca sa cazi de comun acord cu propietarul sa ramana pe numele lui dar amenzile si restul sa le platesti tu.