| AndreiTex a întrebat:

Am cumparat o masina nu am facut niciun act doar o simpla chitanta de mana, vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca sa o trec pe numele meu sau sa o instrainez pe numele meu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa inchei un contract de vanzare-cumpare, exista unul tipizat, il gasesti la firme care se ocupa cu inmatricularea. Dupa aceea va trebui sa inmatriculezi masina pe numele tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O chitanta? poate ai facut un contract de vanzare cumparare, daca nu l ai facut contacteaza vanzatorul si fa l.

Cu acest contract si cu actele masinii primite, respectiv dovada ca are timbrul platit (daca nu mergi si il platesti ) incepi sa iti faci dosarul pentru inmatriculare.

O treci la fiscal pe numele tau, ii faci RAR, ii faci RCA pe numele tau, platesti restul de taxe la cec si apoi cu dosarul mergi la inmatriculari la politie