| anonimus44 a întrebat:

Am facut un accident azi si nu vreau sa afle tata. Problemele mele sunt ca masina nu a fost trecuta inca pe numele nostru (este pe numele unui sirian), iar asigurarea este incheiata in Bulgaria (masina fiind cu numere de bg). Ce trebuie sa fac? Trebuie NEAPARAT proprietarul sau doar eu care am facut accidentul? Pot sa rezolv asta singur? De ce acte am nevoie? Trebuie sa ma duc la asigurarea RCA si sa rezolv, dar ce trebuie sa fac exact! Va rog, ajutor!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel putin la noi se practica regula bonus/malus, daca n-ai facut accidente platesti ceva mai putin, daca ai facut accidente platesti ceva mai mult.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce vrei tu ar fi ca si cum ai ascunde un elefant in bucatarie si nu trebuie sa il vada nimeni. Spune-i tatalui tau situatia si incercati sa rezolvati impreuna problema.Mai bine asa decat sa afle mai tarziu.

| leonard_6490 a răspuns:

Mai bine anuntati parintii pentru ca ei te pot ajuta

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui niste elemente esentiale pentru un raspuns corect: ce varsta ai, ce accident ai facut si daca numai masina ta este avariata sau si alta masina. Revino cu aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret. Numai bine!

| anonimus44 explică (pentru Ioandelasal):

18 ani, am permisul de o luna, am iesit din parcare cu spatele si am dat intr-un coleg de clasa care s-a oprit in spatele meu, masina mea are o zgarietura superficiala, lui i-am indoit usa din dreapta fata. Am inteles de pe un site ceva cu calea admiabila ca sa completam la firma de asigurarea un formular CA si mie imi e frica sa nu trebuiasca sa fac iar asigurarea ca aici intervine marea problema, pentru ca nu vreau sa se afle...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate face o constatare amiabila si reparatia masinii colegului se va face pe RCA-ul tau iar tu iti vei repara singur masina.

| anonimus44 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si cand o sa vreau sa'mi reinoiesc RCA-ul, o sa platesc mai mult decat in mod normal?

| eva79 a răspuns:

Salut,pentru rezolvarea daunei te poti adresa acum in Romania. Exista firme specializate pentru asigurari bulgaresti.
Poti face o intrebare daca nu e prea tarziu, pe mine m-a ajutat mult la momentul respectiv.www.rcabulgaria.eu

| eva79 a răspuns:

Buna seara, poate este prea tarziu.Insa poti face o procura sau faceti constatare amiabila. Asiguratorul bulgar are corespodent in Romania.
Un site care face asigurari de Bulgaria te poate ajuta www.rcabulgaria.eu