| Xsalyder a întrebat:

Am fost prins cu 2 prieteni in autobuz în timp ce dădeam cu un marker pe pereți și geam. Șoferul a chemat poliția care s-a uitat foarte puțin la ce am făcut(n am avut cum să fugim), ne a scos din aubuz și ne a cerut datele. Toți 3 avem 15 ani, doar unul din noi a dat buletinul noi doi doar numele și data nașterii. Am discutat cu unul din ei și ne a făcut o lunga morala cu care sunt de acord acum și nu plănuiesc să mai fac așa ceva, și ne a zis sa vorbim cu părinții când ajungem acasă despre ce am facut etc. A fost foarte serios și ne a explicat frumos că nu e bine, și după a zis că data viitoare primim amenda, repet data viitoare. A zis asta cam de 2-3 ori și a făcut să se înțeleagă că de data asta am scăpat, a și făcut o glumă"la pușcărie cu voi" și ne a dat drumul.
Deci sa înțeleg că nu voi primi amenda? In cat timp ar trebui sa o primesc dacă totuși vine?
De asemenea, fiind prima abatere pot exista consecințe la liceu/loc de muncă? Am citit că nu ar fi infracțiune penală deci nu cred așa este?

Răspuns Câştigător
| Adrian1555 a răspuns:

Bai copile stai asa ca nu e cum ai citit pana acum
In primul rand nu o sa patesti nimic nici la liceu nici la servici (cand o sa vina clipa) pete am si eu cand e vorba de politie
Si vreau sa precizez ca ce zice dona este o prostie absoluta ( cel cu buletinul sa fie chemat) n-are nici-o treaba una cu alta
Poate sa fie chemat oricare dintre voi ca deja au aflat tot despre voi
In caz ca nu stiti politia intreaba data nasterii si numele complet ca sa iti gaseasca buletinul si datele pe aparatele lor
Deci practic toti 3 aveti aceeasi situatie
In concluzie e vandalism da
Dar sa nu uitam ca nu sunteti un pericol in societate si e prima abatere
A si app daca urmeaza alta abatere o sa primiti amenda
Asa si la a 3-a si etc
Nici nu se pune problema de puscarie pentru copii
Auzi aici puscarie pentru copii dmn fereste ce raspunsuri

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil ca cel care a dat buletinul sa fei chemat pentru investigatii la Politie si asa se va afla si numele cu adresele voastre. Momentan veti fi inregistrati in actele lor cu acte de huliganism si la urmatoare abatere, se vor lua masuri drastice, pentru ca, deja aveti ceva la activ, cu care ati fost iertati.
Daca urmatoarea data sunteti prinsi incalcand legea, vi se vor imputa si bubele de acum, platind cu varf si idnesat.
Daca esti minor, poti ajunge in puscariile epntru copii, care se cheama Centru Corectional Juvenil, pana la 18 ani, unde vei fii mutat in Puscariile de adulti.
Deci, ganditi-va bine de tot, ca vi s-a mai dat o sansa unica, sa nu mai repetati greseala sau sa incalcati legea, cate zile aveti, ca va riscati libertatea.

| Xsalyder explică (pentru Violleta2022):

Deci în concluzie am fost iertați? Că sunt conștient că data viitoare nu o să scăpăm. Pe mine mă interesează strict data asta, adica dacă voi fi sancționat acum, fie cu o amenda (care am zis că e puțin probabilă din felul în care am vorbit cu politistu), fie la școală(care iar nu știu dacă se va întâmpla pentru că nu au fost prea serioși la detalii ). Dacă da, in cat timp o să fiu înștiințat?

| Xsalyder explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles asta, pe mine mă interesează strict dacă pot fi sancționat cu o amenda/nota la liceu in momentul acesta(având în vedere că ei au zis mereu "data viitoare când va prindem" și că nu au ținut să ne ia toate datele deși eu am zis că o pot suna pe mama) și dacă da in cat timp voi fi înștiințat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xsalyder):

Daca ti-au spus ca de data asta ati scapat doar cu o mustrare verbala, inseamna ca asa este!
Bucurati-va ca a fost un Politist cumsecade si nu v-a sanctionat chiar atunci!
Dar asta nu inseamna ca nu v-a luat deja in scris datele, mai ales ca are buletinul prirtenului vostru, deci oricand il poate interoga si afla cine ii sunt ceilalti 2 prieteni.

| Adrian1555 a răspuns (pentru Xsalyder):

Bai copile stai asa ca nu e cum ai citit pana acum
In primul rand nu o sa patesti nimic nici la liceu nici la servici (cand o sa vina clipa) pete am si eu cand e vorba de politie
Si vreau sa precizez ca ce zice dona este o prostie absoluta ( cel cu buletinul sa fie chemat) n-are nici-o treaba una cu alta
Poate sa fie chemat oricare dintre voi ca deja au aflat tot despre voi
In caz ca nu stiti politia intreaba data nasterii si numele complet ca sa iti gaseasca buletinul si datele pe aparatele lor
Deci practic toti 3 aveti aceeasi situatie
In concluzie e vandalism da
Dar sa nu uitam ca nu sunteti un pericol in societate si e prima abatere
A si app daca urmeaza alta abatere o sa primiti amenda
Asa si la a 3-a si etc
Nici nu se pune problema de puscarie pentru copii
Auzi aici puscarie pentru copii dmn fereste ce raspunsuri

| nda a răspuns:

Stai linistit ca n-o sa patesti nimic, nici amenda, nici la scoala, nici la un viitor servici. Ai primit o mustrare parinteasca de la politist, nimic mai mult. Daca ti-a zis de "data viitoare" e clar ca te-a iertat. Nu ai comis nicio infractiune, deci nu se pune problema de centru de corectie sau inchisoare, cum spune cineva mai sus.
Data viitoare daca te prinde tot el, nu te mai iarta si iti da o amenda contraventionala.

| Xsalyder explică (pentru nda):

Am înțeles, nu o să mai fie cazu să mă prindă că m-am învățat laughing