| Alexandruuuu3xd a întrebat:

Am fost prins la volan cannabis pozitiv cu aparatul drug test, având 10 luni de permis și vârstă de 18 ani fara antecedente legate de lege. Ce se poate întâmpla? Țin să menționez că fumasem undeva la minim 3-4 ore in urma până la analize și am mâncat și băut lichide

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei avea dosar penal pentru infractiunea de conducere sub influenta unor substante psihoactive, poti fi condamnat penal si permisul sa-ti fie anulat.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere."
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 336, . din Codul penal;"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este dosar penal si ori cum ai da-o tot rau este. Se poate sa te pedepseasca cu suspendare sau iti da o amenda penala tinand cont de lipsa antecedentelor si varsta tanara. Dar cazierul tot patat va fi.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai avut antecedente, dar acum ai dosar penal. Adio permis.

| Violleta2022 a răspuns:

Suspendarea permisului de conducere si dosar penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal si anularea permisului.

| Trixt3r a răspuns:

Dosar penal.
Se presupune ca la 18 ani esti deja major si raspunzi pentru fapte, stiai riscurile cand ai decis sa te urci la volan, nu?

| nevermatch a răspuns:

în cel mai bun caz vei primi o amânare a aplicării pedepsei care nu va atrage nicio consecință, în cel mai rău caz vei fi condamnat la pedeapsa închisorii și îți va fi anulat permisul de conducere.

| Seigy a răspuns:

Salut, am aceeasi problema si as vrea sa stiu daca ai rezolvat ceva de atunci.

| Alexandruuuu3xd explică (pentru Seigy):

Am fost trimis in tribunal, aștept

| AndreeaEmma1 a răspuns:

Ai rezolvat ceva?

| Ionut988i a răspuns:

Tu ce ai rezolvat ca acelasi lucru mi s-a intamplat si mie