| alinush94 a întrebat:

Am fost zilele astea sa ma interesez de somaj si mi s-a spus ca data pentru depunere a dosarelor s-a terminat in 20 iulie.

Asta mi se pare incredibil, eu in 20 inca aveam admitere la facultate si dosarul cu toate diplomele imi era acolo, nu pot sa concep asa ceva, numai la noi in tara se poate. M-am hotarat sa stau un an acasa sa ma preatesc pentru facultate si 250 lei mi-ar fi prins bine.

Acum nu stiu de unde o sa scot si eu un ban de paine... nu mi se pare deloc corect. Sfaturi?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am impresia ca functionarul nu cunoaste legea.
Dacă eşti absolvent şi nu urmezi studii superioare îţi poţi depune dosarul în maximum 12 luni de la data terminării studiilor, conform L.76/2002, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
„ART.38.(1) Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
l) expirării perioadei de 60 de zile, prevăzută la art.17 alin.(2) lit.a);
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacă cererea este înregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în termen de 10 de zile de la această dată.
(3) Dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevăzut la alin. (3) este termen de decădere din drepturi."
Du-te iarasi si spune-i sa citeasca acest articol.

| alinush94 explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu am facut nicio formalitate de inscriere pentru ca eram in alt oras pentru admitere si nu am ajuns acasa decat in 2 august. Data absolvirii scolii se refera la data in care am terminat liceul, adica 30 mai? sau data in care am promovat bacalaureatul? mi se pare o tampenie, multi eram ocupati cu admiterea la facultate in perioada asta... plus ca am luat si bac-ul cu nota mare. tampenie

| Ioandelasal a răspuns (pentru alinush94):

Da, se refera la data terminarii liceului si nu la data bacalaureatului.

| alessia5158 a răspuns:

Banuiesc ca este vorba despre dosarul DE INREGISTRARE( de luare in evidenta ca "persoana aflata in cautarea unui loc de munca") pe care trebuia sa-l depui, din cate stiu, pana luni 29 iulie 2013.

Daca ai indeplinit formalitatea de inscriere la AJOFM pana la data de 29 iulie 2013, atunci te poti duce, asa cum spune userul Ioandelasal, sa depui cererea pentru acordarea indemnizatiei de somaj.

P.S.Formalitatea de inscriere/luare in evidenta este o formalitate prealabila cererii de acordare a indemnizatiei de somaj!--- este obligatorie pentru absolventii oricarei forme de invatamant.Acestia trebuie sa se inscrie in evidentele AJOFM in termen de 60 de zile de la DATA ABSOLVIRII scolii( data trebuie probata cu o adeverinta eliberata de catre unitatea scolara respectiva).

| alinush94 explică (pentru alessia5158):

Eu nu am facut nicio formalitate de inscriere pentru ca eram in alt oras pentru admitere si nu am ajuns acasa decat in 2 august. Data absolvirii scolii se refera la data in care am terminat liceul, adica 30 mai? sau data in care am promovat bacalaureatul? mi se pare o tampenie, multi eram ocupati cu admiterea la facultate in perioada asta... plus ca am luat si bac-ul cu nota mare.

| alessia5158 a răspuns (pentru alinush94):

Este vina ta ca nu te-ai prezentat la AJOFM pentru inscriere/inregistrare ca "persoana aflata in cautarea unui loc de munca " in termenul de 60 de zile de la data absolvirii liceului ( data absolvirii->31 mai 2013). Toata mass media din Romania(ziare, Tv) atentiona absolventii(licee, scoli postliceale, facultati) despre aceasta formalitate prealabila cererii de acordare a indemnizatiei de somaj. Unele agentii judetene si-au postat comunicatul pe internet --- vezi pe cel al AJOFM Harghita :http://www.harghita.anofm.ro/......6.2013.pdf
Citeste-l cu atentie pana la sfarsit!

| alinush94 explică (pentru alessia5158):

Eu nu am vazut nimic, mi se pare irelevant, macar pentru noi cei care am promovat bac-ul nu ca toti ratatii perioada trebuia sa fie pana la 1 septembrie. cea mai mare aberatie in cea mai nasoala tara. cum poti sa te numesti absolvent cand tu nu ai promovat bac-ul?!

| alessia5158 a răspuns (pentru alinush94):

Nu se putea face o discriminare intre cei care si-au luat bacul si cei care nu l-au luat --- absolventi de liceu sunt si unii si altii! Tot absolventi sunt considerati si cei care nu s-au prezentat sa nu au promovat examenul de licenta la facultate. Oricum, mai ai inca o ocazie de a "prinde" un somaj dupa absolvirea facultatii indeplinind aceleasi formalitati dar in timp util. Pana atunci, poate ai norocul sa-ti gasesti un job.Te poti inscrie on line ca persoana aflata in cautarea unui loc de munca pe potalul electronic de joburi www.semm.ro. Vezi procedura de inregistrare:http://www.anofm.ro/node/3783