| Eugeniusu a întrebat:

Am inceput scoala de soferi cu 3 luni inainte sa fac 18 ani, iar peste o luna o sa-i implinesc. Daca termin la timp orele de legislatie de la scoala si orele de conducere cu instructorul, si eu inca nu ma simt pregatit... pot sa mai aman sala si traseul macar cu 2-3 saptamani mai tarziu? Sau sunt obligat sa dau sala si traseul la o anumita data? Sunt putin disperat, ca n-am invatat destul... nu-s prea sigur pe mine nici cand conduc prin oras. Puteti sa-mi dati si unele sfaturi, dau funda si vot, multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai timp sa dai proba teoretica si practica pe o perioada de 1 an de la terminarea scolii de conducere, asa ca te poti duce sa te programezi si sa le sustii cand vrei in aceasta perioada (dupa o saptamana, o luna, 6 luni, etc).

| Intruder19 a răspuns:

Poti amana fara probleme, ai la dispozitie 1 an de zile sa dai sala. Cand doresti sa dai sala te duci cu dosarul la DRPCIV si dai examenul. Nu esti obligat sa te duci intr-o zi anume doar sa nu depasesti 1 an de zile sa nu iti expire dosarul.

Daca iei sala si nu vrei sa dai traseul cand esti programat, poti amana si te reprogramezi alta data.

| Eugeniusu explică (pentru Intruder19):

Am terminat orele de legislatie si dosarul e aproape complet... mai trebuie trecute orele de conducere, dar dupa ce le termin, ce ar trebui sa-i spun instructorului? As vrea sa mai aman 1-2 luni pana sunt sigur si ma gandesc ca traseul trebuie sa-l dau cu masina instructorului, nu? Oare ce trebuie sa fac?

| Intruder19 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Eu nu ti-as recomanda sa amani traseul atat de mult, pentru ca daca nu conduci mult timp o sa ai emotii si o sa te pierzi la traseu. Stai linistit, daca cunosti legislatia, stii sa faci parcari, intoarcerea din 3 miscari etc. si nu iti moare motorul cand pleci de pe loc poti da linistit sala. Mai ales de cand cu modificarile legii, daca iei sala si pici traseul nu mai esti obligat sa dai sala din nou si doar traseul.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu poți să amâni.