| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de declaratie daca merg la magazin sau farmacie?(stau la sat). Sa raspunda cine stie, care nu aveti habar si dati raspunsuri aiurea abtineti-va.Nu ma dezinformati va rog.

14 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Da.
Ai nevoie pentru orice iesire din casa cu conditia sa te incadrezi la una dintre categoriile mentionate in declaratie.
Fa-ti una online si printeaz-o sau, daca nu ai imprimanta tine-o in telefon:
Completezi si generezi un pdf aici:
https://formular.sts.ro/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru orice iesire din casa ai nevoie de declaratie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ordonanța înseamnă lege. Ordonanța dată în situație de urgență înseamnă lege excepțională, cu măsuri speciale, cu pedepse mărite în cazul încălcării ei. Legea este valabilă în egală măsură în spațiile publice, pe drumurile publice, indiferent de localitate, oraș, sat sau comună. De exemplu, probabil ea nu se aplică pe un drum sau cărare în pădure sau pe câmp. Dar în sat, pe stradă se aplică.

| anonimg a răspuns:

Https://formular.sts.ro/
Punctul 2 din declaratia de mai sus se refera la mersul la cumparaturi. Trebuie sa scrii si traseul (exemplu: casa-Carrefour, Baneasa-casa).

Sau il gasesti aici: https://cdn.stirioficiale.ro/......202503.pdf

Sau il poti scrie la mana.
Merge sa il pui si in telefon, in orice format(.pdf,.jpg, etc)

https://stirioficiale.ro/......-ora-12-30

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Toată lumea știe că-ți trebuie declarație și buletin pentru orice ieșire, numai tu trăiești în peșteră. Ai citit măcar o dată din surse oficiale care e treabă cu declaratia? Ba, nu știu cum puteți trăi unii așa, jur.

| Wr3nch a răspuns (pentru supadeceapa):

Is destui care se uita doar la TV, si sar peste stirilaughing

| supadeceapa a răspuns (pentru Wr3nch):

Sunt culmea laughing

| FreddieM a răspuns (pentru Wr3nch):

Si bine fac. Alea le numesti stiri?

| Ineys a răspuns:

Normal. Crezi ca daca stai la sat, acolo nu se aplica legea?

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei200202 a răspuns:

Da, si eu stau la sat si de fiecare dată când merg la magazin imi fac una.

| Ioana1312321 a răspuns:

Logic.Nu contează de unde esti..la toti ni se aplica aceeasi lege.si un sfat incearca să iesi cat mai rar posibil...să nu faci ca o parte din romani... dimineata te duci dupa paine. dupa-amiaza te duci să iti cumperi ceapa, iar seara te duci să iti cumperi bere/suc sau altceva