| Daviphi a întrebat:

Mi-am peirdut certificatul de nastere si am nevoie de el pana saptamana viitoare. Sunt in Franta si vreau sa stiu cam cat dureaza pana il elibereaza la ambasada sau daca pot sa trimit pe cineva in tara sa-l scoata, cum e mai rapid. Am copie de pe certificatul original. Ce as putea sa fac?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu eliberează ambasada un astfel de document. Numai la Starea Civilă de la locul nașterii îți poate elibera un duplicat după ce, cel original a fost declarat nul.
Pa, pa.

| a1doru a răspuns:

Mai degraba trimiti pe cineva in tara sa-ti scoata certificatul.

| Daviphi explică (pentru a1doru):

Pai cum sa fac? Trebuie ceva cerere ca sa imputernicesc pe alt cineva?

| a1doru a răspuns (pentru Daviphi):

Poate merge cineva din familie.la ambasada dureaza o vesnicie, ca aia trimit in tara cererea.incearca sa vezi daca nu cumva iti legalizeaza ambasada copia care zici ca o ai.