| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna partid de stinga?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Un partid de stanga este un partid care se preocupa in special de soarta celor saraci, care sustine interventia statului in economie pentru apararea celor lipsiti de posibilitati, mergand pe principiul redistribuirii veniturilor in favoarea celor defavorizati. O caracteristica esentiala este si accentul pus pe colectivitate si nu pe individ. Partidele de stanga sustin un stat protectionist, care trebuie sa joace un rol foarte important, fiind cel care asigura tuturor protectie sociala, acces liber la cultura si mai ales la educatie, dar si la servicii medicale.
Partidele de dreapta sunt adeptele liberalismului, sustinand libertatea fiecarui individ de a-si propune un scop si de a actiona in functie de resursele de care dispune pentru indeplinirea acestuia, fara o favoare din partea statului. Partidele de dreapta sustin importanta individului, binele colectiv fiind considerat o notiune abstracta. In aceasta conceptie, statul trebuie sa se limiteze la a juca un rol de arbitru, asistand ca un factor extern si stabilind doar regulile generale ale jocului, lasand lucrurile sa se autoregleze, avand grija doar ca in exercitarea drepturilor proprii sa nu incalci drepturile celorlalti.
Asa cum am afirmat de mai multe ori, la noi nu exista o doctrina politica in niciun partid. Conceptiile se schimba peste noapte, partidele declarate de stanga sustin masuri liberale si privatizari, partidele declarate de dreapta sustin cresterea pensiilor si subventionarea economiei, ba chiar isi propun prin propriul statut directii de actiune cu caracter social. Ba mai mult, atunci cand interesele o impun, stanga cu dreapta isi dau mana intrand impreuna la guvernare sau sustinandu-si adversarii ideologici in Parlament. Doar privind putin in urma, in ultimii 5 ani am vazut toate aliantele matematic posibile (si ideologic imposibile). Am vazut alianta PDL-PNL, PNL-PSD, PDL-PSD, ba chiar fiecarei combinatii alaturandu-i-se in diferite momente PC si UDMR. Singurii care nu s-au aliat (inca) sunt PRM si UDMR, dar pana si acestia au reusit sa sustina acelasi candidat in turul II al prezidentialelor.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Partid de stang este partidul social democrat, adica PSD.Partidul de dreapta este PDL, partidul democrat liberal.

| onikangel a răspuns:

Adica cum sa iti explic pe umarul stang este diavolul si pe cel drept ingerul deci insemna cam "Un partid rau".