| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, am o întrebare fac 18 ani luna asta pot sa dau sala chiar dacă nu am buletinul schimbat dar am 18 ani? Că la buletine mi s-a zis că o pot da după ce fac 18 ani chiar dacă nu am buletinul schimbat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In starea de alerta si inca 90 de zile dupa incetarea acesteia a fost prelungit termenul de valabilitate a cartii de identitate, conform L.55/2020, asa ca CI este inca valabila si poti sustine proba teoretica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Interesant, nu știam.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că nu poți. În plus, riști o amendă dacă nu schimbi buletinul într-un anumit termen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este de speriat amenda, stai liniștit. Eu cu CI expirat de 5 ani și am primit 20 lei amendă. Anul 2017.

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

Da dar am auzit pe un polițist la buletine că ar merge că așa s-a dat legea de când e covidul

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu cunosti legislatia nu mai posta prosti. Vezi ce a scris Ioandelasal.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar acum este stare de alerta, nu se da nici o amenda. A explicat Ioandelasal.

| Motisor a răspuns:

Nu inteleg in primul rand cum adica faci 18 ani dar nu ai buletinul schimbat, nu expira de ziua ta sau expira mai tarziu? Daca buletinul nu e expirat poti da unde ai tu chef, ai 18 ani...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Motisor):

E stare de alerta, asa ca nu incalca legea.