| AndyAndrea a întrebat:

O persoana care a comis o infractiune, dar nu este periculoasa, ar trebui pusa in inchisoare? Eu stiu ca ar trebui, dar nu gasesc deloc argumente la acest raspunssad

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de infractiune si de judecator. Nu toate infractiunile au prevazute pedepse cu inchisoarea, mai sunt si cu amenda. De asemenea se mai dau pedepse cu suspendare. Uneori, pentru pericol social minim, nu se dau sanctiuni penale, acestea se inlocuiesc cu sanctiuni administrative. Pentru edificare poti citi Codul penal. Numai bine!

| Simpatic a răspuns:

Depinde despre ce infractiune vorbim,infractiunile "usoare" se pedepsesc cu dosar penal,puscarie cu suspendare, altele cu amenda penala si cele grave precum omorul cu psucarie.Dar stai linistita legile din Romania nu sunt prea aspre, astfel cum e posibil ca unul care a facut o crima cu intentie sa iasa din puscarie si sa mai faca inca una? In SUA asa ceva nu este posibil...inca o data zic ca justitia noastra este de ***, sa se bage cu juri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și cum să știi dacă o persoană într-adevăr este periculoasă sau nu? În orice caz, se pedepsește infracțiunea, nu caracterul persoanei. Infracțiunea e fact. Sunt multe persoane periculoase, dar care "se țin în mâini" și alea nu sunt închise, că nu-i pentru ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gandesc ca te referi la omor sau la ceva asemanator.Ar trebuie bagat in pscarie doar pentru un an doi si de acolo depinde cum progreseaza sa se vada daca e periculos sau ba.Desigur totul depinde de imprejurarile in care s-a petrecut infractiunea. Poate e nebun saracu asa ca mine sau a fost obligat de catre cineva.Atunci se cam schimba lucrurile.

| AndyAndrea explică:

...la scoala,ne-a dat aceasta afirmatie,cum ca cei ce au incalcat legea, dar care nu sunt periculosi, ar trebui sa nu fie la inchisoare.eu am cazut in grupa care trebuie sa aduca argumente contra acestui concept