| 46 a întrebat:

Stiu ca A1 (permisul pentru motoarelor de peste 50cc pana in 125cc) se ia de la 16 ani, dar legislatia scuterelor sub 50cc de la cat se poate lua?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia rutiera (OUG 195/2002 si Regulamentul de aplicare aprobat prin HG nr. 1391/2006) nu exista termenul de scuter sub 50 cmc, exista doar moped si motocicleta. Redau prevederile din OUG nr. 195/2002, art. 6, pct. 21 si 22, care arata ce inseamna fiecare:
"21. moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW;
22. motocicleta - autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cmc si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h."
De asemenea redau prevederile din Regulament in legatura cu circulatia mopedelor:
"ART. 16
(1) In circulatia pe drumurile publice mopedul trebuie sa fie echipat cu:
a) instalatie de franare eficace;
b) sistem de avertizare sonora;
c) instalatie de evacuare a gazelor de ardere care sa respecte normele de poluare fonica si de protectie a mediului;
d) lumina de culoare alba in fata, respectiv lumina si dispozitiv fluorescent-reflectorizant de culoare rosie in spate;
e) lumini de culoare galbena pentru semnalizarea schimbarii directiei de mers, in fata si in spate;
f) placuta cu numarul de inregistrare, amplasata la partea din spate a mopedului fara a obtura vizibilitatea sistemului de iluminare si semnalizare.
(2) Se interzice montarea la moped a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare decat cele omologate."
"(2) Pe timpul circulatiei pe drumurile publice, conducatorii de biciclete sunt obligati sa aiba asupra lor actul de identitate, iar conducatorii de mopede sunt obligati sa aiba, in plus, certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera si certificatul de inregistrare a vehiculului."

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Urmatoarea categorie sunt mopedele (vehicule cu doua sau trei roti cu capacitate cilindrica pana in 50cc si viteza maxima de 45km/h).
Pentru a putea circula pe drumurile publice conducatorii de mopede trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- varsta de minim 16 ani impliniti;
- sa detina asupra sa si sa prezinte la control, actul de identitate, certificatul de inregistrare al mopedului si adeverinta de absolvire a cursului de legislatie rutiera, eliberata de o scoala de soferi;
- sa poarte obligatoriu casca de protectie;
- sa circule permanent cu faza mica aprinsa.

Tot de la 16 ani poti conduce si vehicule din categoria A1 (motociclete cu capacitate cilindrica pana in 125cc).
"Art. 20. - (1) Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba vârsta minima de 18 ani împliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba vârsta minima de 16 ani împliniti." Mai pe scurt pentru vehicule cu capacitatea sub 50cc nu trebuie permis ci o adeverinta doar, singurul lucru ce trebuie e sa ai 16 ani impiniti.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot la 16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La motor de 50 cmc trebuie permis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La asta nu trebuie permis doar curs de legislatie

Răspuns utilizator avertizat