| costi900 a întrebat:

Am o intrebare urgenta, am primit de la scoala o foaie pentru alocatie, adica sa beneficiez in continuare de alocatie chiar daca am implinit 18 ani si trebuie sa duc si copie de pe buletin problema este ca am buletinul expirat adica nu l-am schimbat la 18 ani si ma intrebam daca are ceva daca duc copie de pe cel vechi?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti sa duci copie dupa CI veche, daca i-a expirat valabilitatea, prima data trebuie s-o preschimbi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, ÎNTÂI trebuie să-ţi preschimbi C.I., abia apoi vei putea depune actele ( copia necesară ) pentru alocaţia de stat :(

Oricum, din moment ce nu ţi-ai schimbat C.I., eşti pasibil de o amendă!

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt OBLIGAŢI sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate.
Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Vezi documentele necesare pentru preschimbarea CI la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune.

| stlucian a răspuns:

Are! Pentru ca ai deja 18 ani impliniti trebuie sa ai un act de identificare VALABIL.In plus esti deja major si trebuie sa-ti asumi responsabilitatile/actele pentru care ceri ajutor de la stat! O copie dupa cel vechi nu va fi valabila! Deci trebuie sa-ti schimbi buletinul pantru ca de la varsta de 14 ani cand l-ai primit te-ai maturizat atat fizic(poza) cat si psihic(cred).
De acum in colo raspunzi pentru faptele tale atat in fata legii cat si tie insuti.Asta e ai devenit barbat, daca asta e sexul tau, CU ACTE thumbs up

| AtateaConditii a răspuns:

Nu stiu sigur, dar eu cred ca are. Du-te sa iti faci buletinu.

| Alexutza27 a răspuns:

Intai fa-ti buletinul ca nu se intampla nimic daca nu duci foaia aia azi, maine, luna asta. Cel mult pierzi o alocatie. Eu am depus foaia la timp (in aprilie) si nici in momentul asta nu mi-a venit alocatia, am cardul gol.

| Michaelutzu a răspuns:

Poti sa-l duci. N-are nimic.