| Arthur a întrebat:

Am o nelămurire : dacă eu mandatez un parlamentar ca reprezentant al unui partid oarecare care să mă reprezinte iar acesta ajungând în parlament se plimbă după bunul plac de la un partid la altul cum se numeşte în termeni juridici : înşelăciune, abuz de încredere, fals în acte publice... sau cum?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Tu ai enumerat infractiuni prevazute de codul penal, care prevad situatiile in care se aplica. A te plimba dintr-un partid in altul nu constituie infractiune si, chiar daca ar fi asa, tot nu ar fi pedepsiti. Vezi bine ca pentru ei legea nu se aplica cand e vorba de fapte penale pe care le comit.
Nu e nici abuz de incredere, nici inselaciune (dupa definitiile din codul penal), dar moral ar trebui sa insemne ceva si ar trebui sa renunte cu demnitate la statutul obtinut prin alegatori. Insa pe ei ii doare in... beep!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nimic din ce-ai enumerat. In Constitutia Romaniei, republicata in 2003, exista o prevedere care permite plimbarea, citez:
"Art.69 - Mandatul reprezentativ
(1) In exercitarea mandatului, deputatii si senatorii sunt in serviciul poporului.
(2) Orice mandat imperativ este nul."
Prevederea de la al.2 face nula orice obligatie a parlamentarului, de a actiona intr-un anumit fel, atat fata de partidul din care face parte, cat si fata de alegatori si nu i se poate impune nimic. Numai bine!

| Arthur explică (pentru Ioandelasal):

Maestre a fost o întrebare cu nuanţe morale. Cunosc că legal nu li se poate imputa nimic din păcate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Arthur):

Se poate ca asta ai avut in minte, dar reciteste-ti intrebarea, ai intrebat cum se numeste in termeni juridici.
Sigur ca, din punct de vedere moral, plimbaretii sunt in culpa si nu au pic de caracter, dar asta este o alta discutie.

| Arthur explică (pentru Ioandelasal):

Da Maestre în sensul în care ar fi de dorit ca în faţa legii să nu existe două măsuri : una pentru politicieni şi alta pentru " ceilalţi ".
În speranţa că undeva în viitor vom avea statut egal toţi muritorii vă doresc o Duminică cât mai plăcută!