| Al3xbC a întrebat:

Am o nelamurire si as vrea o parere de la cineva care are cunostinte juridice.Vecinei mele acum 40 de eni i-a fost
lasata o casa,dar nu prin acte oficiale ci prin scrierea pe o bucata de hartie a proprietarei.Ea niciodata nu a avut
probleme cu acea femeie si nici cu,copii acesteia dar de curand cand vecina a vrut sa isi faca actele ca tot omul, a aparut
o nepoata ea fiind fica unuia dintre fii fostei proprietare(fosta proprietara a murit de ceva timp). Vecina nu stie
exact cati dintre copii femeii mai traiesc pentru ca nu a dat de nici unu, singura care a aparut e nepoata(se stie sigur
ca e nepoata).Ce sanse de reusita are vecina de a isi pastra casa?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important, respectiv ce reprezenta acea bucata de hartie, fiind foarte important aceasta.
Spune acest detaliu si o sa-ti dau un raspuns concret.

| neutrino a răspuns:

Va castiga cea cu avocatul cel mai bun, ambele parti avand (ceva) dreptate.

| Nonameagain a răspuns:

Mai bine consulta un avocat cu actele pe care le are. E destul de incurcata. Nepoata poate cere mostenirea rezervatara si atunci vecina pierde cel putin o parte din casa. Cea ce, e destul de neplacut.

| Al3xbC explică (pentru Nonameagain):

Actele=o hartie scrisa de mana...valoreaza ceva?

| Nonameagain a răspuns (pentru Al3xbC):

Da, se va face o expertiza olografa daca nepoata cere. Dar hirtiile astea de acum 40 de ani sint valabile. Daca mai are si alte hirtii scrise de vecina (e putin probabil, dar nu imposibil), sa le pastreze, pot fi comparate ca proba. Depinde mult si de abilitatea avocatului. Daca unul spune ca nu se poate, sa mearga la altul.