| Ionel893 a întrebat:

Am primit și primesc bani in cont frecvent din 2016... Sunt sume diverse de la persoane din tara și străinătate că drept mulțumire sau binefacere, deoarece ii ajut pe diferite grupuri și forumuri să își rezolve problemele de ordin tehnic cu mașinile.
Ce o să zică ANAF despre aceste tranzacții în cont de la N persoane?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa te instiinteze ca sumele primite constituie venituri si ar fi trebuit sa depui declaratia de venituri si sa platesti impozitul pe venit.
Daca nu o faci vei fi vinovat de evaziune fiscala, posibil sa fii condamnat si, in orice caz, vei plati mai mult decat impozitul normal de 10% pe venit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aha, deci pana la urma e o activitate comerciala, nu cum ne zicei ieri.

| johnnny123 a răspuns:

Ieri spuneai că în intervalul 2017... 2022 ai primit în cont sute de tranzacții de la "rude, prieteni de familie, cunoștințe, persoane apropiate".

Acum spui că primești frecvent bani de la "persoane din tara și străinătate drept mulțumire sau binefacere"

Mie toate astea îmi sună ca o sursă de venit care ar trebui declarată. Sunt prea multe și prea frecvente ca să fie considerate "ocazionale". Una este să-ți vireze un verișor 200 de lei o dată pe an, alta este să ai sute de viramente ani la rând.

| adryang78 a răspuns:

Ieri ai pus aceeași întrebare, formulată diferit.
Practic, tu încasezi de ani de zile niște sume pe care nu le-ai declarat, deci venituri ilicite.
Păi, ANAF ce să zică? O să te felicite cu o somație prin care îți vor cere să declari veniturile și cu o amendă fiindcă nu le-ai declarat până acum. Poate și o poprire pe cont. Va trebui, bineînțeles, să plătești și impozitul aferent plus dobânzile penalizatoare. Asta, în cel mai fericit caz. Fiind perioadă destul de lungă, ai șanse să ți se facă și dosar penal pentru evaziune fiscală.