| Aldutssss31 a întrebat:

Am și eu o întrebare.Vinerea trecută am fost la un interviu pentru angajare.Totul a decurs bine, sâmbătă am fost chemată la o proba de lucru și m-am descurcat bine, după care mi-a spus ca de luni pot incepe și voi semna contractul.Luni i-am spus ca sunt insarcinata iar semnarea contractului nu a mai avut loc.Am lucrat trei zile fără contract, după mi-a zis sa nu vin joi și ca ma anunța el când sa vin iar joi seara nu a mai răspuns la telefon și nici nu a sunat înapoi.Ce pot face in cazul acesta? Cele trei zile nu au fost plătite.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti platita pentru zilele lucrate, la data cand firma plateste salariile, o poti reclama la ITM, atat pentru ca nu a incheiat contract individual de munca anterior inceperii muncii (tu ai lucrat zilele respective la negru), cat si pentru neplata.
Daca nu rezolvi asa, desi cred ca vei rezolva, poti sa dai firma in judecata.

| Violleta2022 a răspuns:

Cele 3 zile vor fii paltite in ziua de salariu, nu cand doresti tu.
Va trebuii sa ai rabdare sa vezi daca iti intra banii in cont si dupa aceea sa faci reclamatie.

In orice caz, de ce dumnezeu te-ai mai dus la interviu sau munca, odata ce stiai ca esti gravida?

| Aldutssss31 explică (pentru Violleta2022):

Daca esti gravida nu ai voie sa muncesti sau ce?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Ba ai voie sa muncesti daca esti gravida, dar nu te angajeaza nimeni, ca nimanui nu-i convine sa-ti plateasca concediile medicale repetetae sau cel de maternitate, in situatia in care ramane si fara 1 om la munca.
Este cu totul altcea cand esti o angajata veche, dar ca sa angajezi una dejagravida, ma indoiesc ca o va face cineva.

| Freya1 a răspuns:

Si eu am fost in proba de lucru in anumite locuri si nu am mai luat eu bani, m-am bucurat ca am scapat de acolo.
Din cate stiu, o probă de lucru de 2/3 zile nu e obligatorie plătită.Ca omul trebuie sa te testeze si sa vada daca te descurci si te ia.Plateste daca are bun simt si vrea (asa stiu eu, poate gresesc).
Păi dacă ziceai mai repede nu mai stăteai la alea 3 zile de munca.Nu te lua din start, pentru ca se vede ca nu avea de gand sa angajeze o femeie însărcinată.

| Aldutssss31 explică (pentru Freya1):

Eu i-am zis din prima zi, adică de luni.Cu toate astea am lucrat luni, marți și miercuri degeaba deși știa foarte bine situația.

| Wr3nch a răspuns:

Reclamatie la protectia muncii.

| AC4S4 a răspuns:

Din ce inteleg n-ati semnat nimic, deci nu cred ca aveti vreo acoperire.