| SaveTheNature a întrebat:

Am un copil nascut in Marea Britanie.
Bineinteles ca are certificat englezesc. Ce acte am nevoie pentru a veni in Romania cu el?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la Ambasada ori Consulat si obtii un titlu de calatorie, acesta este valabil numai pentru calatoria in Romania. Aici va trebui sa traduci certificatul englezesc, sa legalizezi semnatura traducatorului la un notar public si apoi sa obtii certificat romanesc de nastere de la Starea civila de la domiciliul tau din Romania. Dupa aceea ii vei putea face pasaport. Numai bine!

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Iti trebuie de la serviciul consular al Ambasadei Romaniei ceea ce se numeste un "titlu de calatorie" pentru copil, este valabil 1 luna din cate stiu. daca mergeti doar unul dintre soti cu puiul in tara pentru intoarcere va trebuie si declaratia notariala a celuilalt sot ca este de acord sa efectuezi calatoria cu copilul pe traseul cutare-cutare. este valabil doar pentru calatoria respectiva si se opreste la vama in principiu, sa ai macar o copie xerox in plus. cei de consulat iti pot obtine insa certificatul de nastere pentru cel mic daca vrei sau orice alte acte necesare din Romania, cred ca stii asta. trebuie sa ai grija inca ca in Romania obtinerea certificatului de nastere romanesc dureaza circa 1 luna, sa stii cum te organizezi cu concediul si bilete de avion daca e cazul. vorbeste cu cei de la consulat, ei iti spun cel mai sigur, pot fi mici detalii diferite de la o tara la alta http://londra.mae.ro/node/267

| Darkmagic a răspuns:

Minorul se trece intr-unul din pasapoartele parintilor, al tau sau al mamei.
Mergi cu copilul la organismul care elibereaza pasapoarte, (consulat ambasada, etc) i se face o poza care e trecuta in pasaportul mamei de exemplu si... drum bun.

| SaveTheNature explică (pentru Darkmagic):

Asta se face cand pleci din Romania in strainatate.
Cand pleci din strainatate spre Romania lucrurile sunt diferite.

| mixxjim a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu se mai trec minorii pe pasapoartele parintilor de ceva ani, se fac pasapoarte individuale si de la 1 zi de la nastere. daca e trecut pe pasaportul meu si vrea sa plece sotul cu el ce se intampla? http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

| Darkmagic a răspuns (pentru mixxjim):

Multumesc pentru corectura, nu aveam cunostinta despre noile reguli.
Cer scuze lui PeaceInHeaven pentru eroare.

| RozyRozyRozy a răspuns:

Daca nu merge cu tatal in tara ii trebuie procura cu stampila ambasadei
daca copilul este mic este trecut pe unul din pasapoartele parintilor, daca este mai mare ii poti face pasaport chiar lui.
drum bun!