| Toucan a întrebat:

Ambasada Romaniei din UK imi cere Adeverinţă privind debitele către stat (ANAF) si Adeverinţă pentru debitele de la primaria locala (taxe si impozite), pentru renuntarea cetăţeniei române. Problema este ca eu nu am muncit nicio o zi in Romania. Am plecat din Romania cand am fost doar un adolescent. Un sfat va rog.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Solicita adeverintele de la cele 2 institutii. Daca nu esti in Romania le poti solicita prin email, scrisori sau printr-o persoana imputernicita cu procura speciala. Procura speciala o poti obtine de la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din MB si o trimiti prin posta sau curier persoanei imputernicite.