| OctavianDanielMaria a întrebat:

Angajatii unei companii pot sa isi dea angajatorul in judecata daca nu isi primesc salariile? Sa zicem minim un angajat din toti

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa dea angajatorul in judecata dar uneori nu are rost, mai ales daca salariile intarzie doar putin timp, de ex. nu mai tarziu de luna urmatoare.
In orice caz trebuie vazut si cauza intarzierii, sunt cazuri ca angajatorul nu poate plati si o actiune in judecata ar putea duce chiar la faliment.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In acest caz nu prea are rost sa actionezi in judecata, nu o sa primesti salariul mai repede ca alti angajati ai primariei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am bagat in faliment un angajator. I-am facut reclamatie la ITM local. I-asu dat o amenda simbolica. Am facut reclamatie la Ministerul Muncii si au venit aia si l-au nenorocit. Daca nu se rezolva mergeam in instanta.

Răspuns utilizator avertizat
| BumiWolfie15 a răspuns:

Da,dar trebuie să aduci dovezi concrete.

Răspuns utilizator avertizat